Благодійна організація “Фонд культурної спадщини України” разом з американським технологічним стартапом з українським корінням Aspichi Inc. та ініціативою “Музейний кризовий центр” розпочали спільний проєкт “Поранена культура”. Він спрямований на документування знищення пам’яток культури внаслідок російської агресії, запобігання втратам культурної спадщини і підтримку музейної спільноти під час війни. Окрім суто практичного, проєкт має також вагоме символічне значення як акт супротиву колоніальним практикам знищення культурної пам’яті українців. Охтирський краєзнавчий музей, майже знищений під час повномасштабного вторгнення, став пілотним епізодом ініціативи.
Будівля Охтирського краєзнавчого музею дуже постраждала в перші дні повномасштабного російського вторгнення: зруйновано дах, вибито двері й вікна, стіни взялися тріщинами. Можливість відновлення споруди у майбутньому залишається наразі відкритим питанням. На сьогодні повністю втрачено 84 експонати із фонду, що налічує 16000 одиниць.
Охтирський краєхнавчий музей був обраний для першої експедиції в межах проєкту “Поранена культура”. Ідея його реалізації пов’язана із застосуванням сучасних технологій задля збереження і відновлення культурної спадщини. Проєкт передбачає є дві складові:
- діджиталізацію культурної спадщини із застосуванням VR-технологій;
- документація досвіду музейних працівників та самих музеїв як культурних об’єктів через відеоінтерв’ю з головними дійовими особами за методом усної історії.
За результатами експедиції до Охтирки команда проєкту зробила 5 відеоінтерв’ю — із директоркою музею Людмилою Міщенко, головною бухгалтеркою музею, що з перших днів брала активну участь у розборі завалів споруди й евакуації експонатів, та трьома найактивнішими волонтерами-охтирчанами, задіяними у порятунку музею. На основі зйомок за допомогою технологій VR та зйомки 360 буде зроблено дві VR-екскурсії:
- оглядова екскурсія, що передасть масштаб музею, руйнації, обставини, за яких це відбулося;
- віртуальний тур музеєм із директоркою музею, яка розповідає про найцікавіші експонати з постійної експозиції музею.
Ольга Гончар, співзасновниця БО “Фонд культурної спадщини України”, відзначає: “Для нашого Фонду цей проєкт важливий тим, що дає можливість почути голоси музейників, уявити, як це — бути музейником на війні, відданим своїй справі — справі збереження культурної спадщини, яка містить історію всього, що відбувалося на нашій землі. Таким чином, зберігаючи минуле, ми пишемо історію сьогодення для майбутніх поколінь”.
На головному зображенні — пошкоджена будівля Охтирського краєзнавчого музею. Фотографія Валентини Клименко.