M17 Sculpture Prize та сучасний погляд на скульптуру

Мистецтво у світі покликане не лише прикрашати, але реформувати навколишній простір і його сприйняття. «Суспільний» міський простір часто сприймається городянами не як місце взаємодії та спільної відповідальності, а як транзитна зона, що не потребує приватного піклування. Скульптура, як і інші види тривимірного мистецтва, здатна  подолати цю відстороненість і стати елементом, що об’єднує, – вибудувати зв’язки між містом та його жителями, сприяти  діалогу в суспільстві, порушувати дискусії з приводу важливих для нього тем.

У 2018 році в Центрі сучасного мистецтва М17 долучився до світового процесу вивчення та розвитку сучасної скульптури та започаткував окремий дослідницько-експозиційний напрям роботи – M17 Sculpture Project. Саме в межах цього напряму стартувала і перша в Україні професійна премія для скульпторів, підтримана фондом Adamovskiy Foundation. Її ціль – сприяти талановитим українським митцям, що розвивають сучасні практики тривимірного мистецтва.

До суддівства у Премії було залучено провідних європейських знавчинь тривимірного мистецтва. А саме: Маріанну Вагнер, що у 2017 році була кураторкою «Скульптурного проєкту в Мюнстері», а нині є головою архіву цього проєкту; Хелен Фібі, що очолює  кураторську програму Йоркширського скульптурного парку; Лізу Паролу – незалежну кураторку та консультантку фонду Маріо Мерца.

1 лютого журі оголосило, що за премію у 250 000 грн замість 10 номінантів змагатимуться 12-ро аплікантів.

Слово “змагатися” – воно досить спортивне. Ми сподіваємося, що це буде не змагання, а творча колаборація під час роботи над виставкою і проєктами», – каже Наталя Шпитковська, директорка Центру сучасного мистецтва М17.

Номінантами на здобуття Премії стали: Михайло Алексеєнко, Василина Буряник, Катерина Бучацька, Данило Галкін, Влад Голдаковський, Василь Грубляк, Марта Дяченко, Андрій Кириченко, творча група Богдан Локатир & Маргарита Журунова, Тарас Попович, Анна Тарадіна Анна та Даниїл Шуміхін.

Після зняття посткарантинних обмежень у ЦСМ М17 відкриється виставка M17 Sculpture Prize, за результатами якої буде визначено головного переможця.

Серед задумів претендентів були як традиційні приклади академічної скульптури, так і абсолютно кросмедійні рішення, коли митці  пропонували об’єкти, що включали імерсивні технології та звичні матеріали. Митці  презентували сміливі ідеї. Це свідчить, що сприйняття сучасної скульптури в Україні змінилося», – зазначила Кураторка M17 Sculpture Project Катерина Рай.

А отже, від майбутньої виставки можна очікувати цікавих та несподіваних творів.

Крім того, у М17 відбудеться вже другий скульптурний форум “Reforming the Space” за участі міжнародних експертів.