Відповідне рішення планують прийняти в КМДА на засіданні з питань власності.
Будинок, що розташовується на вулиці Гоголівській 26-28 у Києві — колишній маєток художника-пейзажиста, академіка живопису Володимира Орловського (1842–1914). Будівля зведена у стилі класицизму у 1892 році за проєктом академіка, архітектора Володимира Ніколаєва.
Ділянку передали у власніть Орловському рішенням міської думи 1889 року під зведення будинку та влаштування садиби. Митець був учасником рисувальної школи Мурашка і співзасновником Київського художнього училища та проживав за цією адресою до кінця життя.

У флігелі садиби свого часу жив український живописець Микола Пимоненко (1862-1912), одружений на доньці Володимира Орловського Олександрі. Внесок Пимоненка в українську культуру складно переоцінити: художник-живописець, академік живопису Петербурзької академії мистецтв, Член Паризької інтернаціональної спілки мистецтв і літератури, котрий разом із Михайлом Врубелем брав участь у розписі Кирилівської церкви. У 1899 році Пимоненко приймається до гурту художників-передвижників, у 1900 — оформляє оперу М. Лисенка «Наталка Полтавка» і стає членом театрального товариства. З 1904 року — академік живопису.

З 1929 року у будівлі функціонував колишній дитячий санаторій “Салют”. На території розташовувалися велика зелена зона, двоповерховий корпус з ігровими залами та спальними кімнатами на 100 місць, а також лікувальний та адміністративний корпуси.
Не зважаючи на охоронний статус цих будинків, 2016 року Окружний адміністративний суд Києва вирішив, що вони можуть підлягати приватизації, оскільки «суду не надано доказів, що це об’єкти культурної спадщини», зазначає видання Хмарочос. Приватизація мала відбутися в обмін на ремонт приміщень санаторію «Ялинка» у Пуща-Водиці, що на київщині, аби перевезти туди санаторій з Гоголівської. У документах Київради зазначається, що компанія «виконала покращення» санаторію у Пуща-Водиці у 2009 році та витратила на ремонт 7, 6 млн гривень.
Цього травня КМДА планує передати будівлю до ТОВ «Фонд розвитку будівельних ініціатив», одним із співвласників якого є колишній мер Києва Олександр Омельченко. Він також очолює депутатську фракцію «Єдність» у Київраді.
За словами адвокатки і громадської діячки Марини Соловйової, рішення про приватизацію цієї будівлі є незаконним від самого початку, адже будинки на Гоголівській не було включено до переліку об’єктів приватизації, їхня ринкова вартість не була оцінена і, що є чи не найважливішим в цій історії, — будівлі є пам’ятками історії та архітектури, що охороняються державою.
Станом на сьогодні відсутня будь-яка інформація щодо того, яке майбутнє чекає на будівлю — потенційні власники не розголошують своїх намірів. Однак спираючись на досвід подібних прецедентів можна припустити, що історична цінність маєтків на Гоголівській буде втрачена.
Джерело: Хмарочос, КМДА, alyoshin.ru
Світлина на обкладинці: маєток, де жив український художник Володимир Орловський. Фото: Антон Короб