«Коло Якутовичів»

У галереї “КалитаАртКлуб” презентували нову книгу Катерини Рапай «Коло Якутовичів» з серії «Постаті культури», ініціатором якої є видавництво “Дух і Літера”. Нині, окрім книги Катерини Рапай, у колекції за допомогою краудфандингу надруковано ще 16 книжок.

Книжка «Коло Якутовичів» запрошує у спогади Катерини Рапай про п’ятьох знакових постатей української культури з особистого патерика авторки. Це її батьки, видатні скульптори Ольга Маркіш та Микола Рапай, бабуся Зінаїда Йоффе, що була дотична до розвитку української філології. А також династія художників Якутовичів, яка стала її родиною, Григорій Гавриленко та Сергій Параджанов, великі митці, з якими пов’язані дитинство та юність авторки. 

Несправедливо мало досі написано про потужну мистецьку династію Якутовичів. Цікавою родина є і тому, що художники згуртували навколо себе надзвичайно талановитих людей. Можна виділяти кілька культурних осередків відповідно до поколінь. Георгій Якутович і Олександра Павловська постійно спілкувалися з Григорієм Гавриленком, Сергієм Параджановим, Олександром Губарєвим, подружжям Рапаїв, Юрієм Іллєнко, Іваном Драчем, Дмитром Павличком і багатьма іншими. До кола Сергія та Ольги Якутовичів входили Сергій Базилєв, Сергій Шерстюк, Сергій Гета, Лесь Подерв’янський, Сергій Чепик, Богдан Ступка, Тіберій Сільваші. Тож, як тільки ми починаємо описувати один з аспектів життя Якутовичів, ми неодмінно торкаємося більш широких культурних і соціальних зрізів цілих епох. Цікаво звертатися й до тих, хто надихав митців – режисерів, письменників і художників.

«Поки ми не згадаємо кожного, не викличемо їх обличчя і голоси з німоти забуття, не відновимо й не повернемо їхній внесок у спільну культуру — сьогоднішній день буде неповним, а наші завтрашні кроки — непевними, як у тумані» – вважає Катерина.

ГЕОРГІЙ ЯКУТОВИЧ, ОЛЕКСАНДРА ПАВЛОВСЬКА, СЕРГІЙ ЯКУТОВИЧ, ОЛЬГА ЯКУТОВИЧ, АНТОН ЯКУТОВИЧ. Фото ДМИТРА ЯКУТОВИЧА
Катерина Рапай

Авторка народилася у Кизил-Орді в Казахстані, куди її матір, майбутню художницю Ольгу Рапай-Маркіш, радянська влада відправила як члена родини ворога народу і куди не побоявся приїхати, щоб одружитися, її батько, скульптор, Микола Рапай. Після заслання сім’я повернулась до рідного міста. Катерина виросла в Києві, навчалася в Київському художньому інституті, працювала як художниця і сценографиня у київських театрах, згодом переїхала до Санкт-Петербурга, де також здобула освіту, працювала як художниця з багатьма режисерами, брала участь у виставках. Але Київ – рідне місто, де почалася творча кар’єра та перше визнання завжди був центром творчого життя автора, йому і присвячена серія книг “Постаті культури”

Фото: з відкритих джерел