13 листопада в Національному музеї “Київська картинна галерея” відкривається виставка “У вимірі часу. Визначні колекції ХІХ-початку ХХ століття”. В її експозиції будуть представлені твори Івана Айвазовського, Івана Шишкіна, Зінаїди Серебрякової та Василя Тропініна. Це перший із трьох грандіозних проєктів, запланованих у рамках програми “Музей відкриває фонди” до 100-річчя Галереї, яке святкуватимуть наступного року.
Київська картинна галерея володіє значними монографічними колекціями творів, без яких неможливо уявити творчий шлях найвидатніших художників ХІХ-початку ХХ століття: Іллі Рєпіна, Івана Шишкіна, Миколи Ге, Михайла Врубеля та ін. Однак лише невелику частину їхніх картин із колекції музею відвідувачі можуть побачити щодня в залах. Програма “Музей відкриває фонди” має на меті ширше розкрити колекцію музею, зосередивши свою увагу на обраному історичному періоді та творчості авторів, що є яскравим відображенням новітніх художніх пошуків своєї епохи.


Це 18 творів різних періодів “володаря морської стихії” Івана Айвазовського: морські та сухопутні пейзажі, акварельні та олійні твори, які показують всю багатогранність художника. Це рідкісні графічні малюнки “царя лісу” Івана Шишкіна, які не представлені в основній експозиції музею. Це романтичні полотна майстра портретного жанру пушкінської епохи Василя Тропініна та різно сюжетні картини Зінаїди Серебрякової, першої жінки, яка увійшла в історію вітчизняного образотворчого мистецтва.

Чотири роки Іван Шишкін прожив у Петербурзі, навчаючись в Академії мистецтв у Сократа Воробйова, слабкого художника, сина талановитого пейзажиста Максима Воробйова. На етюди студенти виїжджали на Лісій Ніс, у Дубки, на легендарний острів Валаам, по суті, етюдна практика остаточно сформувала Шишкіна-рисувальника. 1857 року він отримав малу срібну медаль за чотири малюнки, в яких показав себе віртуозом. У тому ж році був нагороджений другою малою медаллю, а в 1858 отримав велику срібну медаль за три малюнки і вісім етюдів, виконаних на Валаамі. Мала золоту медаль присудили за картину «Вид на острові Валаамі». Наступного, випускного, 1860 року Шишкін отримав велику золоту медаль за картину «Вид на острові Валаамі. Місцевість Кукко» і цим заробив право на закордонне відрядження.
Досить повно представлено в музейній колекції творчий здобуток Василя Андрійовича Тропініна (1776–1857). «Найкращий портретист Москви», автор багатьох відомих портретів, зокрема О. С. Пушкіна (1827, Всеросійський музей О. С. Пушкіна, Санкт-Петербург), більшу частину свого життя був кріпаком графа І. І. Моркова, що мав маєток у селі Кукавка на Поділлі. Згодом Тропінін скаже: «Моєю Італією була Україна», адже саме ті краї стали для нього своєрідною майстернею з вивчення природи та народних типажів. Тільки у 47-річному віці художник дістав вільну й остаточно перебрався до Москви.
Твори, що експонуються у музеї — портрети Л. С. Стромилової, невідомої у червоній пелерині, О. Д. Олсуф’єва, — належать до різних періодів мистецької діяльності майстра і дають уявлення про різнобічність його обдарування.
Спеціально для виставки були створені супровідні друковані та відео матеріали, які розкривають особливості творчості художників та формування музейної колекції.
Триватиме виставка “У вимірі часу. Визначні колекції ХІХ-початку ХХ століття” до 31 грудня. У рамках виставки відбудуться тематичні лекції та екскурсії, які будуть анонсовані на офіційних сторінках музею у соціальних мережах.
У зв’язку із запровадженням “червоного” рівня епідемічної небезпеки на території міста Києва від 1 листопада, відвідати музей можна лише за умови наявності: негативного ПЛР-тесту або експрес-тесту на визначення антигена коронавірусу SARS-CoV-2, зроблених не більше як за 72 години; документу, що підтверджує отримання повного курсу вакцинації або документу, що підтверджує отримання однієї дози дводозної вакцини; міжнародного, внутрішнього сертифіката або іноземного сертифіката, що підтверджує вакцинацію від COVID-19 однією дозою дводозної вакцини (жовті сертифікати) або однією дозою однодозної вакцини чи двома дозами дводозної вакцини (зелені сертифікати), які включені Всесвітньою організацією охорони здоров’я до переліку дозволених для використання в надзвичайних ситуаціях; документ, що підтверджує одужання особи від COVID-19, чинність якого підтверджена за допомогою Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія.
Особи, які не досягли 18 років, можуть відвідувати музей та брати участь у заходах тільки у супроводі дорослих, які мають один із зазначених документів.