КІСМЕТ ЙОРГАН. ТЕПЛА МАТРИЦЯ ПОКОЛІНЬ

З 1 до 30 жовтня в Національному музеї українського народного декоративного мистецтва відбудеться виставка «КІСМЕТ ЙОРГАН. ТЕПЛА МАТРИЦЯ ПОКОЛІНЬ». Це четверта, заключна частина проєкту «КРІЗЬ ВІКИ: НАБУТА БАТЬКІВЩИНА», який реалізує ГО «Міжнародний Інститут культурної дипломатії» в рамках «Року кримськотатарської культури в Литві» у співпраці з посольством Литви в Україні, держпідприємством «Кримський дім» та кількома українськими музеями.

Виставка «КІСМЕТ ЙОРГАН. ТЕПЛА МАТРИЦЯ ПОКОЛІНЬ» – це художній погляд на історичний шлях кримськотатарського народу з Криму до Литви та сьогодення унікального сучасного етносу – литовських татар. Назва виставки “КІСМЕТ ЙОРГАН” буквально перекладається як “ковдра долі”. Цей побутовий предмет – ЙОРГАН (клаптикова ковдра) як прояв КІСМЕТ (долі, фатуму) і як цілісний метафоричний комплекс – своєрідна “тепла матриця”, що зігрівала й продовжує зігрівати увесь народ на непростому шляху до своєї землі.

І якщо для литовських татар набуття нової батьківщини є історичним фактом, то для кримськотатарського народу цей шлях триває. Для багатьох з них, народжених у відриві від батьківської землі та національного наративу внаслідок найбільшої трагедії кримськотатарського народу ХХ століття – депортації 1944 року, саме сім’я, власна родина з притаманним їй побутом, національними стравами, одягом та предметами ужитку довгий час залишалася “малою батьківщиною”.

Заради зберігання й відтворення власної етнічної традиції в ній було важливим усе – від усного переказу кримськотатарських казок до предметів побуту, як от традиційна клаптикова ковдра – йорган. Ця зшита й вишита руками рідних людей ковдра дарує, зберігає й передає від покоління в покоління родинне тепло й відчуття дому.

Експозиція виставки демонструє твори різних видів мистецтва та предмети сучасного дизайну. Глядач побачить широкий спектр як класичних образотворчих технік, так і форм contemporary art. Серед експонатів – скульптура, живопис, графіка, текстиль та литовський документальний фільм “Каблучка вірності” з архіву Литовського радіо та телебачення (LRT).

З литовського боку у виставці беруть участь 13 авторів – Арвідас Алішанка, Аушра Ясюкявічютє, Віргінія Кірвялєнє, Аушра Клєйзайтє, Жідрє Рідулітє, Саулє Урбанавічютє, Владас Лісайтіс та група митців «Білі молі» –Аустє Юргєльонітє-Варнє, Міглє Лєбєднікайтє, Раса Лєонавічютє, Лаура Павільонітє-Ежєрскінє, Юлія Восилютє, Кароліна Кунчінайтє. Українські учасники виставки представляють живопис (Олена Придувалова, Олексій Аполлонов), текстиль (Тетяна Кисельова), об‘єкти дизайну (Алла Жмайло) та інсталяцію (творчий тандем Давид Шарашидзе, Гія Міміношвілі).

Кураторами литовської частини виступили Сільвія Юозелскітє та Вітаутас Туменас. Презентація події почнеться 1 жовтня о 17.00 за участю Надзвичайного і Повноважного Посла Литовської Республіки в Україні Вальдемараса Сарапінаса, організаторів, учасників і гостей з Литви.

Триватиме виставка до 30 жовтня в Національному музеї українського народного декоративного мистецтва (м. Київ, вул. Лаврська, 9, корп. 29).

Джерело та фото: ГО «Міжнародний Інститут культурної дипломатії»