У самому центрі історичного Львова поруч з кафедральним собором, на Катедральній площі, розташувалась перлина західного ренесансу – каплиця Боїмів. Майже чорна будівля завжди привертає увагу гостей та мешканців міста Лева. Її темний колір та безліч скульптур на фасаді разом нагадують іконостас.
Подібних будівель більше немає не тільки в Україні, а й по всій Європі. Львівська каплиця Боїмів – збереглася єдина з шести інших каплиць, які існували при римо-католицькому костелі до кінця ХVIII століття. Зводили її як родинну усипальницю на замовлення львівського купця Георгія Боїма, що приїхав до Львова з Угорщини на запрошення короля Стефана Баторія. Загалом упродовж XVII – початку XVIII століття тут було поховано 14 членів родини Боїмів. Але на початку ХІХ століття Австро-Угорська влада перенесла всі поховання на нові львівські цвинтарі і ліквідувала каплиці. Після ІІ світової війни в каплиці був склад, у 1969 році її приміщення стало першою філією Львівської картинної галереї.


Збудували каплицю понад 400 років тому (1609–1611 роках). Припускають, що її архітектором був Андрій Бемер. Скульптурний декор в стилі ренесансу та маньєризму у 1612-1615 роках виконали Йоган Пфістер та Ганс Шольц. В каплиці гармонійно поєднались місцеві традиції дерев’яного будівництва з технікою та декором кам’яної ренесансної будівлі. В зовнішньому вигляді каплиці виділяється фасад, вкритий різьбою по каменю на сюжети страстей Христових.
Східну стіну каплиці прикрашають два фрескові портрети-фрески Георгія Боїма та його дружини Ядвіги, виконані ще за їхнього життя. Зображення датовані 1617 роком, і приписуються пензлю італійського художника Джованні Джіанні, який працював у Львові. На північному боці каплиці – фрескові зображення Богоматері та Христа, а над ними – один з найкращих львівських рельєфів ХУІІ століття “Юрій Змієборець”.
Змістовим і композиційним центром інтер’єру каплиці є східна – вівтарна стіна. В іконографічну програму вівтаря поряд зі сценами з циклу “страстей” включено сюжети “Агнець старого завіту”, “Омовення ніг”, “Вознесіння”, “Страшний суд”.
Науковці стверджують, що спочатку каплиця була різнокольоровою як зсередини, так і ззовні, Її покривали фарбою чотири рази. Розмальованими були і всі скульптури. Нині ззовні лише темний колір, а в середині – яскравий купол.
Відвідати каплицю віртуально
Джерело: Західноукраїнський архітектурний портал
Фото: Фотографії старого Львова