Каплиця Боїмів – перлина західного ренесансу

У самому центрі історичного Львова поруч з кафедральним собором, на Катедральній площі, розташувалась перлина західного ренесансу – каплиця Боїмів. Майже чорна будівля завжди привертає увагу гостей та мешканців  міста Лева. Її темний колір та безліч скульптур на фасаді разом нагадують іконостас. 

Подібних будівель більше немає не тільки в Україні, а й по всій Європі. Львівська каплиця Боїмів – збереглася єдина з шести інших каплиць, які існували при римо-католицькому костелі до кінця ХVIII століття. Зводили її як родинну усипальницю на замовлення львівського купця Георгія Боїма, що приїхав до Львова з Угорщини на запрошення короля Стефана Баторія. Загалом упродовж XVII – початку XVIII століття тут було поховано 14 членів родини Боїмів. Але на початку ХІХ століття Австро-Угорська влада перенесла всі поховання на нові львівські цвинтарі і ліквідувала каплиці. Після ІІ світової війни в каплиці був склад, у 1969 році її приміщення стало першою філією Львівської картинної галереї.

Каплиця Боїмів. Акварель А.Каменобродського. Поч. XX ст. ЛІМ
Каплиця боїмів. Львів. Автор Станіслав Тондос.

Збудували каплицю понад 400 років тому (1609–1611 роках). Припускають, що її архітектором був Андрій Бемер. Скульптурний декор в стилі ренесансу та маньєризму у 1612-1615 роках виконали Йоган Пфістер та Ганс Шольц. В каплиці гармонійно поєднались місцеві традиції дерев’яного будівництва з технікою та декором кам’яної ренесансної будівлі. В зовнішньому вигляді каплиці виділяється фасад, вкритий різьбою по каменю на сюжети страстей Христових.

Східну стіну каплиці прикрашають два фрескові портрети-фрески Георгія Боїма та його дружини Ядвіги, виконані ще за їхнього життя. Зображення датовані 1617 роком, і приписуються пензлю італійського художника Джованні Джіанні, який працював у Львові. На північному боці каплиці – фрескові зображення Богоматері та Христа, а над ними – один з найкращих львівських рельєфів ХУІІ століття “Юрій Змієборець”. 

Змістовим і композиційним центром інтер’єру каплиці є східна – вівтарна стіна. В іконографічну програму вівтаря поряд зі сценами з циклу “страстей” включено сюжети “Агнець старого завіту”, “Омовення ніг”, “Вознесіння”, “Страшний суд”.

Науковці стверджують, що спочатку каплиця була різнокольоровою як зсередини, так і ззовні,  Її покривали фарбою чотири рази. Розмальованими були і всі скульптури. Нині ззовні лише темний колір, а в середині – яскравий купол.

Відвідати каплицю віртуально

Джерело: Західноукраїнський архітектурний портал
Фото: Фотографії старого Львова