Бронзові скарби Бенінського царства

Німеччина представила цифрову базу даних про бенінську бронзу, що зберігається в країні. До неї увійшли відомості про понад 1100 об’єктів, включаючи зображення предметів і дані про їхнє походження. База, яка  носить назву «Німецький контактний пункт для колекцій з колоніального контексту» (German Contact Point for Collections from Colonial Contexts), продовжує оновлюватися.

Створення такої єдиної бази продиктоване необхідністю впорядкувати німецькі колекції та встановити походження цих предметів. Зокрема, завдяки внесеним до бази даним, вдалось з’ясувати, що більшість артефактів, які знаходяться в німецьких збірках, придбано у Британського музею на рубежі XX століття. Розграбували Бенінське царство британські колонізатори наприкінці XIX століття. 

Бенінське царство – доколоніальна держава XIV—XIX століть, що існувала на території сучасної Нігерії. Кожному новому царю вручалися атрибути влади, а ремесло лиття з бронзи вважалося священною професією. Чудові рельєфи, що потрапили до європейських музеїв, вірогідно, – залишки бронзового облицювання палацу, побудованого в XV столітті. Очевидно, вони мали послідовність, яку нині вже неможливо відновити. Рельєфи оповідали про битви, свята і визначні події із життя царства й були своєрідним літописом народу, який ще не знав писемності. На рельєфах були зображені царі, племінні вожді, прості воїни і численні бенінські боги.

Нині ця колекція налічує близько тисячі табличок, які розподілені по різних музеях, дослідницьких інститутах та приватних збірках. Торік німецька влада порушувала питання про можливість повернення бенінської бронзи до країни походження. У березні цього року про можливість повернути цінності на історичну батьківщину говорили в Британському музеї, там зберігається близько двохсот табличок бенінської бронзи.

Фото: Daniel Bockwoldt 
Джерело: npr.org