Сакральні панно новокаховського Ван Гога

Різдвяна шопка, «Диво в Кані Галілейській», «Вхід Ісуса Христа в Єрусалим», «Райські яблука» та «Свята вечеря», – вже понад 20 років житель Нової Каховки Анатолій Обелець створює сакральні та інші композиції з дерева. Працює художник в авторській техніці інтарсії. Рельєфні мозаїчні зображення з дерев’яних пластин випилює розпеченою струною, після чого шліфує деталі й збирає їх у єдиний сюжет. Картини автора завжди пахнуть смолою та розпеченим деревом.

Малювати Анатолій Обелець почав ще у студентські роки, коли допомагав дружині, яка навчалась на архітектурному факультеті. Згодом захопився інтарсією. Ця технологія оригінальної обробки дерева за допомогою високої температури, за словами художника, зародилася в таборах ГУЛАГу. Ув’язнення в них відбували, серед іншого, дуже талановиті інженери, які вигадали спосіб різьблення без ріжучих інструментів, а за допомогою напруги. Її зменшували через трансформатор, дріт нагрівається і здатен плавно різати дерево. Контур виходить дуже акуратний, а дерево набуває випаленого кольору.

Анатолій Обелець з “Мальвами”
“Козак Мамай”, А. Обелець

Цю технологію Анатолій Обелець удосконалив, розробив власні методи. Своєрідного 3D–ефекту він досягає через нашарування на тло десятків деталей, вирізаних із дерева струною. Художник використовує не тільки традиційні породи, а й хвойні — сосну, кедр, модрину, ялину.

«Диво в Кані Галілейській», А. Обелець

Провідною у творчості майстра є біблійна тематика. До виконання цих творів Анатолій Обелець готується особливо та довго. Читає Святе Письмо й, переосмисливши ці історії, вигадує композицію, малює олівцем ескіз, а вже потім виконуєш роботу на єдиному подиху. Окрім основного сюжету в творах присутні стилізовані краєвиди, окремі квіткові та антропоморфні мотиви, а також написи, що розкривають зміст зображуваного. Зокрема,  новокаховським Ван Гогогом художника охрестили, коли побачили його панно з букетом соняхів. Ще одним улюбленим мотивом автора є «Дерево життя», зображення якого він всіляко інтерпретує. Роботи Анатолія Обельця відомі й за межами України та зберігаються в приватних збірках.

“Букет соняхів”, А. Обелець
“Дерево життя”, А. Обелець
“Дерево життя”, А. Обелець

Фото: Український погляд

Джерело: Суспільне|Херсон / Волинь