«Нульовий рік. Ідея Світла» Віктора Сидоренка

15 грудня в Центрі сучасного мистецтва М17 відкривається третя та завершальна частина міждисциплінарного проєкту Віктора Сидоренка «Всі кольори спектру — це біле світло», що охоплює твори митця, виконані у різних жанрах за понад 25-річний творчий шлях: живопис, фотографія, відеоарт, інсталяції та скульптури.

Перша частина проєкту – «Технології травм», що поєднує різнобічні періоди та техніки, – стартувала 3 грудня у галереї «Лавра», друга, головна тема якої, – неопрацьовані історичні травми соціальної архітектури ХХ століття, відкриється 10 грудня в Національному музеї «Київська картинна галерея», а заключна – триватиме з 16 грудня по 20 лютого у мистецькому центрі М17. 

До експозиції «Нульовий рік. Ідея Світла» в М17 увійшли роботи з абсолютно нової серії автора, представлені живописом та скульптурою. В їх основу лягли експерименти з оптикою на теми прикордонних відчуттів між реальним та зримим, фактичним і бажаним. Проводячи свого героя через терени психологічних дослідів, ірраціональних процесів та перевтілень, художник продовжує виснажливу підготовку головного героя до того, що начебто ніколи не настає — невідворотної зустрічі з собою. Це виставка про забуту сьогодні людяність, про мистецтво комунікації та можливість дивитися на світ та інших відкритим поглядом.

Доповнює виставку презентація мистецьких об’єктів разом з платформою V-Art, яка створила додаткову оптику для знайомства з роботами Віктора Сидоренка — через технології доповненої та віртуальної реальності, 3D-мапінг.

Віктор Сидоренко — один зі знакових українських художників повоєнного покоління, чий проєкт «Жорна Часу» представляв Україну на 50-й Венеціанській бієнале. Художник не боїться експериментувати ні з темами, ні з матеріалами: пише станкові картини, створює масштабні скульптури, працює з відеоартом. Ушкодження, подряпини, документальні фото, білі плями під слідами інших барвистих шарів — завдяки цим характеристикам його роботи набувають позачасового ефекту. Головні теми творчості художника — формування суспільства трансгуманізму та нових соціальних субкультур, значення та цінність терміну «людина» в епоху нових цифрових метавсесвітів.

«Художник так чи інакше завжди пише одну роботу. У мене ця робота пов’язана з моїм персонажем, який з різним сенсом переходить із проєкту у проєкт. Різниця між першою появою персонажу у 1996 році та його сучасною варіацією — величезна. Тоді він був пов’язаний з історичним тлом, а тепер він живе вже без нього», — говорить Віктор Сидоренко.

Віктор Сидоренко працює у жанрах живопису, скульптури, фотографії та медіамистецтва. Роботи митця є частиною вітчизняних і міжнародних виставок. Персональні проєкти митця експонувалися у Національному художньому музеї України (Київ), Харківському художньому музеї, Державному музеї мистецтв Республіки Казахстан ім. Абилхана Кастеєва (Алма-Ати), Музеї сучасного мистецтва KIASMA (Гельсінкі, Фінляндія), музеях і галереях інших країн.

У 2007 році, на 52-й Венеційській бієнале, разом з Олександром Соловйовим був співкуратором Українського павільйону; двічі (у 2011 та 2013) виступав комісаром павільйону.Твори Віктора Сидоренка зберігаються у Національному художньому музеї України, Музеї сучасного мистецтва KIASMA (Гельсінкі, Фінляндія), в колекції Єльського університету США, у збірках художніх музеїв та у приватних колекціях в інших країнах світу.

У 2001 Віктор Сидоренко заснував Інститут проблем сучасного мистецтва Академії мистецтв України, який здійснює фундаментальні наукові дослідження в галузі всіх видів сучасного мистецтва, практичні та вишукувальні дії, що мають на меті розвиток професійного актуального мистецтва, впровадження нових художніх технологій і практик.

Неабияким успіхом користувалися авторський проєкт художника «Жорна часу», який 2003 року репрезентував Україну на ювілейній 50-й Венеційській бієнале та мультимедійний проєкт «Аутентифікація», репрезентований 2006 року на міжнародному фестивалі «Східні сусіди» у Нідерландах.

Виставка «Нульовий рік. Ідея Світла» Віктора Сидоренка триватиме з 16 грудня 2021 року до 12 лютого 2022 року в Центрі сучасного мистецтва М17 (Київ, вул. Антоновича, 102-104). Куратор проєкту — Андрій Сігунцов, співкураторка — Євгенія Гавриленко, керівниця — Наталія Шпитковська. Партнери: Adamovskiy Foundation, ArtCult Foundation, V-Art.

Усі відвідувачі повинні мати з собою один із наведених нижче документів: сертифікат про повну вакцинацію (дві дози вакцини), негативний PCR-тест, або тест на антиген, що зроблений не пізніше, ніж за 72 години, довідка про одужання після COVID-19 (зроблена протягом останніх 6 місяців).