Мобільний додаток Ukrainian Live Classic поповнився альбомом фортепіанних творів Василя Барвінського

Мобільний додаток з українською класичною музикою Ukrainian Live Classic поповнився альбомом фортепіанних творів видатного композитора, піаніста, музичного критика, педагога та диригента Василя Барвінського у виконанні Віоліни Петриченко.

Василь Барвінський походив із давнього роду. Його прадід був ректором Львівського університету, дядько – один із засновників газети «Діло», а батько представляв інтереси українців в Австрійському парламенті. Змалку Василь захопився музикою – не в останню чергу завдяки матері, яка керувала хором. Закінчивши Львівську консерваторію, у 1906 році Василь Барвінський вступає на юридичний факультет Львівського університету, але у 1907 році продовжив музичну освіту в Празі.

Василь Барвінський є автором концертів для фортепіано, скрипки, віолончелі та оркестру, досліджував народні пісні, видавав фортепіанні збірки колядок та щедрівок, керував хором. Ноти його творів видавали у Європі, Японії та США. Ще навчаючись у Празі, він написав великий твір «Українська рапсодія». У 1912 – 1914 роках виникли фортепіанний секстет, присвячений пам’яті Миколи Лисенка, та низка фортепіанних п’єс.

У 1915 році композитор повернувся до Львова і працював на посаді директора та професора Вищого музичного інституту ім. М. Лисенка. Його безпосередніми учнями були Зіновій Лисько, Микола Колесса, Стефанія Туркевич-Лукіянович, Роман Савицький та Богдан П’юрко. У 30-ті роки Барвінський склав збірку 38 українських народних пісень для фортепіано. Тоді ж виникли фортепіанна збірка колядок і щедрівок, а також популярна збірка з 20 дитячих п’єс. Не полишав праці й у вокальному жанрі (кантати, ораторії, концерти).

На початку 1948-ого року Василь Барвінський був заарештований. Міністерство державної безпеки СРСР примусило його підписати дозвіл на знищення рукописів. Рукописи було знищено, а композитора відправлено на заслання в мордовські табори. Додому він повернувся у 1958 році 70-річним дідусем, якому заборонялось викладати. «Я композитор без нот», – сумно констатував Василь Барвінський.

Мобільний додаток Ukrainian Live Classic розробила громадська організація Сollegium за підтримки Українського культурного фонду, надалі його роботу забезпечуватимуть Галицьке музичне товариство та Львівський органний зал. Додаток можна вільно завантажувати на Google Play Market та Apple Store. Нині його вже завантажило понад 15 тисяч раз. У додатку доступно 100 альбомів 49 українських композиторів. Раніше у вільному доступі не було подібного сервісу, де можна було знайти українську класичну музику. Додаток має чітку структуру, що дозволяє зручно шукати і прослуховувати музику за стилями, епохами, композиторами тощо.

До слова, Ukrainian Live Classic визнано найкращим цифровим проєктом 2020 року, підтриманим Українським культурним фондом.

Ukrainian Live Classic у Фейсбук

Фото та джерело: Ukrainian Live Classic