«Фокус: Україна — Польща»: шість прем’єр українського та польського кіно

Програма відбудеться у межах Київського тижня критики

7-й Київський тиждень критики представив програму «Фокус: Україна — Польща».

Це — покази шести фільмів, які відображають кінопроцес обох країн, з його жанровими та авторськими пошуками. Програма створена у співпраці українських та польських кінокритиків.

Українські картини відбирала польська сторона:

  • головред кіножурналу «Екрани» Мілош Стельмах
  • кіножурналістка, членкиня ФІПРЕССІ та Європейської кіноакадемії Марта Балага
  • кінокритикиня та доцентка Центру порівняльних досліджень цивілізацій Ягеллонського університету Ельжбета Ольжацька

Після показів польські кінокритики модеруватимуть обговорення з українськими творцями.

Польські стрічки відбирали куратори Київського тижня критики Дарія Бадьйор, Станіслав Битюцький, Сергій Ксаверов і Анна Дацюк.  Вони також модеруватимуть обговорення.

Фільми програми «Фокус: Україна — Польща»:

«Ля Палісіада» — дебютний повний метр Філіпа Сотниченка (режисера короткометражок «Технічна перерва», «Цвях»). Стрічка знята в жанрі пострадянського нуару і розповідає про розслідування вбивства міліціонера, яке розгортається за п’ять місяців до скасування смертної кари. Світова прем’єра картини відбулася на великому європейському фестивалі класу «А» — Роттердамському, де вона здобула Приз Міжнародної асоціації кінопреси (ФІПРЕССІ). На Київському тижні критики відбудеться національна премʼєра фільму.

«Назавжди-назавжди» — ще один український повнометражний дебют. Це стрічка Анни Бурячкової, режисерки кліпів, у доробку якої — роботи для «Океану Ельзи», Джамали, Onuka, СТАСІК і Brutto. Події картини розгортаються у 1990-х роках у Києві, а в центрі сюжету — підлітки, їхні надії, сподівання та кохання. Світова прем’єра фільму відбулася на Венеційському кінофестивалі в конкурсі Orizzonti Extra. У межах програми «Фокус» відбудеться українська прем’єра стрічки.

«Ти мене любиш?» — другий повний метр Тоні Ноябрьової (режисерки фільму «Герой мого часу»). Це історія дорослішання, яка розгортається напередодні падіння СРСР. Головна героїня переживає розлучення батьків, розпад однієї країни та народження іншої. Світова прем’єра фільму відбулася на Берлінале в межах програми «Панорама», а українська — на Одеському міжнародному кінофестивалі, де виконавиця головної ролі Карина Химчук отримала Спеціальну відзнаку національного конкурсу за Найкращу жіночу роль. 

«Дівчина з…» — спільна робота Малґожати Шумовської («Снігу більше не буде», «Обличчя / Рило») та Міхала Енґлерта («Снігу більше не буде»). У центрі сюжету — мешканець невеликого містечка, який намагається бути хорошим чоловіком і батьком. З часом він відчуває гендерну дисфорію та вирішує стати на шлях здобуття особистої свободи. Але перепонами стають труднощі в сімейному житті та складні відносини в оточенні. Стрічка була вперше показана в офіційній програмі Венеційського кінофестивалю.

«Зелений кордон» — фільм Аґнєшки Голланд («Ціна правди»). Картина розповідає про велику гуманітарну кризу на кордоні Польщі та Білорусі, спричинену білоруським диктаторським режимом. Білоруська пропаганда заманює до кордону біженців та обіцяє легкий прохід до ЄС. У цій прихованій війні переплітаються життя активістки,  молодого прикордонника та сім’ї сирійських біженців. На Венеційському кінофестивалі у 2023 році, де відбулася світова прем’єра стрічки, «Зелений кордон» було відзначено Спеціальним призом журі.

«Іа» — стрічка Єжи Сколімовського. Головний герой фільму — допитливий сірий ослик Іа з сумними очима, зірка пересувного цирку. Після закриття цирку він змушений вирушити у подорож Європою. На своєму шляху Іа стикається з різними людьми — добрими та злими. Картина побачила світ на торішньому Каннському кінофестивалі, де здобула Приз журі та Приз за найкращий саундтрек. Цього року стрічка отримала номінацію на Премію «Оскар» у категорії «Найкращий міжнародний фільм».

Трейлер програми — https://www.youtube.com/watch?v=4uuIUljy80g .  

Київський тиждень критики — міжнародний фестиваль арткіно, кураторами якого є українські кінокритики й кінокритикині. Програма події складається чотирьох секцій: 

  • програма «Фокус: Україна — Польща»,
  • програма міжнародної ретроспективи «Людина з кіноапаратом» (присвячена залаштункам кіноіндустрії), 
  • українська ретроспектива «Жіноча роль», створена спільно з Довженко-Центром (присвячена знаковим українським акторкам), 
  • міжнародна програма з гітами головних світових кінофестивалів.

Традиційно в межах події відбудеться нагородження Премією «Кіноколо». 

7-ий Київський тиждень критики проходитиме з 12 до 18 жовтня у кінотеатрі «Жовтень». 

Продаж абонементів — на сайті.