В столичній галереї «The Naked Room» проходить виставка ескізів мозаїк і проєктів до об’єктів українського монументального мистецтва 1960 — 1980 років. Більшість темпер, акварелей, колажів та малюнків публічно представлено вперше. Частина з них слугували допоміжними нарисами для майбутніх проєктів, проте, деякі з робіт є офіційними макетами.
Монументальні мозаїки – обличчя епохи 60-х. Вони сформували вигляд українських міст та сіл в ХХ сторіччі. Нині їх можна побачити чи не в кожному населеному пункті України. І хоч мозаїки є наочною згадкою про радянську добу, вони вже стали невід’ємною окрасою наших міст. Згадати хоча б серію мозаїчних килимів на стінах багатоповерхівок столичного проспекту Перемоги, панно «Кий, Щек, Хорив і сестра їхня Либідь» на фасаді Київського театру ляльок на лівому березі Дніпра, або мозаїку на Інституті ядерних досліджень НАН України.


Одне із завдань виставки – популяризувати радянську мозаїку як самодостатні витвори мистецтва, а не лише, як атрибут історичної доби. Її експозиція розкриває масштаб, красу та своєрідність української монументалістики під новим кутом. В останні роки популярність українських радянськиї мозаїк зростає й інтегрується до царини моди, дизайну, медіа, татуювальних студій та ін.

На виставці зібрано роботи найвидатніших художників-представників монументального мистецтва. Серед них: Алла Горська, Григорій Довженко, Віктор Зарецький, Валентин Константінов, Лель Кузьмінков, Роман Кириченко, Степан Кириченко, Валерій Ламах, Іван Литовченко, Олександр Міловзоров та Олександр Ворона.
«Представлені ескізи — не просто робочі матеріали та технічні начерки. Фактично, це самостійні картини — станкові версії мозаїк. Лише замість смальти, кераміки, кольорового каміння та скла художники використали папір, картон, темперу, гуаш, техніку аплікації. Деякі роботи є офіційними макетами, за якими затверджували майбутній фінальний твір (про що свідчать збережені печатки Худкомбінату). Інші слугували радше інспірацією, вільною творчою штудією в процесі пошуку більшої форми. В таких ескізах художники дозволяли собі, зазвичай, більше. У порівнянні з фінальними панно, камерні версії виглядають більш розкуто та ефектно, виявляють сповна професійний розмах їхніх авторів», – зазначають організатори виставки.

Також в рамках виставки відбудеться презентація книги-путівника «Ukraine. Art for Architecture. Soviet Modernist Mosaics 1960 to 1990» дослідниці Поліни Байцим та фотографа Євгена Нікіфорова. Для видання було розроблено 5 маршрутів і відібрано 121 об’єкти з приблизно 5 тисяч знайдених та відзнятих протягом останніх 7 років радянських мозаїк. Деякі з них невдовзі були зруйновані через закони про декомунізацію.
Більше про проект — на сторінці Decommunized: Ukrainian Soviet Mosaics
До всього, на основі видання Ірина Романська розробила стікерпак з українською радянською мозаїкою, які нещодавно у мережі з’явилися стікери.
Завантажити стікери
Триватиме виставка 29 листопада в галереї «The Naked Room» (Рейтарська, 21).
Фото: Євген Нікіфоров, Decommunized: Ukrainian Soviet Mosaics / L’Officiel
Джерело: The Naked Books