«ENFANT TERRIBLE» Юрія Сивирина

У Львівській національній галереї мистецтв імені Б. Возницького відкрилась виставка Юрія Сивирина «ENFANT TERRIBLE». Проєкт, який зібрав найкращі роботи художника, — втілення його нової візуальної реальності. Митець запрошує відвідувачів до прогулянок метафізичними просторами, створених ним підсвідомих образів. Триватиме виставка «ENFANT TERRIBLE» до 27 грудня.

Юрій Сивирин — талановитий художник із впізнаваним почерком, особливою ідеологією і концепцією. Роботи митця – моторошні, ексцентричні й водночас поетичні та чуттєві. Вони є наочною протидією автора фрагментарному мисленню, яке віддзеркалює заміну живої реальності на цифрову. Протагоністами його творів стають виокремлені з безлічі контекстів герої і сюжети.

Назва проєкту «Enfant terrible» відсилає відвідувачів до однойменного роману французького сюрреаліста Жана Кокто та опери Філіпа Ґласса. Виставка складається з трьох самостійних сюжетів. Перший – Ватиканська лінія навіяна естетикою магічного реалізму італійського кінорежисера Паоло Соррентіно. Юрія Сивирина цікавить проєкція людини на межі культури і природи, культури і цивілізації. Зокрема, передчуття неминучої катастрофи втілилось в картині «Спостерігання», на яку художника надихнула естетика фільму «Новий папа». На першому плані картини Сивирина хірурги готуються до операції, а на другому — чатує клір. Робота написана в січні і вперше з’явилася на ретроспективній виставці Юрія Сивирина в BAF у лютому 2020 року. Вже в березні світ увійшов у добу пандемії.

Спостерігання, 2020, полотно, акрил

Другий сюжет — інфанти — розгортається під впливом самодостатньої краси й майстерності Дієго Веласкеса. Український митець трасформував всесвітньовідомі образи Інфант італійського живописця й вбрав їх в одяг сучасного бренду Balenciaga. Також під впливом Веласкеса Сиверин пропонує глядач поміркувати про сучасний релігійний клір. Мистецтвознавиця Вікторія Бурлака наголошує: «Створюючи багатоголових медійних двійників, Сивирин робить те, що прийнято називати «деконструкцією» класичних творів». Відповідаючи на запитання, «чому саме Веласкес», сам митець пояснює, що це майстерно і красиво… «Мені захотілося пройти паралельним шляхом із Веласкесом і спробувати відчути його почуття над своєю роботою «Менінами».

Третя частина — проміжні роботи Юрія, виконані на фотопапері. Вони не проєктують осмисленої філософії, а є радше інтроспекцією рефлексивних переживань художника щодо психоемоційних станів розкутості, тривоги, агресії й рівноваги.

Інша раса, 2019, полотно, акрил

 «Варіативно повторювані образи закручуються і закручуються, вводячи глядача в транс. Глядач мовби опиняється в реальності митця, приймаючи її достовірність. Ця реальність із нематеріальних образів поступово набирає ваги, і те, що спочатку видавалося туманом, проявляється як пластична матерія твору», – коментує кураторка проєкту Олена Субач.

Триватиме виставка «ENFANT TERRIBLE» Юрія Сивирина до 27 грудня в Львівській національній галереї мистецтв імені Б. Г. Возницького (м. Львів, вул. Стефаника, 3).

Фото та джерело: Львівська національна галерея мистецтв імені Б. Г. Возницького