Джеффа Кунса знову звинуватили у плагіаті

Суд Франції оштрафував митця та його студію на €135,000.

У минулий четвер судом було прийнято рішення щодо виплати художником, його студією (Jeff Koons LLC), а також центром Помпіду – де перебувала його ретроспективна виставка у 2014-2015 роках – сплатити штраф у розмірі €135,000 французькому рекламнику Френку Давідовічі. Про це повідомляє artukraine.

Френк Давідовічі «Fait d’Hiver» для кампанії Naf Naf (1985)

Мова йде про керамічну скульптуру Кунса «Fait d’Hiver», що була створена у 1988 році. Обвинувачення були висунуті Кунсу через те, що його витвір виглядає цілком так само, як реклама Давідовічі для французького модного бренду Naf Naf. Скульптура складається з торсу жінки з коротким чорним волоссям, яка лежить на засніженій поверхні та фігурки маленької свині з прив’язаною бочкою до її шиї, що стоїть поруч. За винятком деяких окремих елементів – пари пінгвінів чи вінка на шиї свині – скульптура Кунса практично ідентична до рекламного зображення Naf Naf, яке з’явилося на сторінках модних журналів у середині 80-х.

Джефф Кунс «Fait d’Hiver» (1988)

Джефф Кунс створив 4 версії скульптури Fait d’Hiver, одна з яких була продана за $4.3 млн на аукціоні Christie’s у 2007 році. Окрім виплати самого штрафу, Кунс повинен заплатити Давідовічі додатково €11,000 за репродукцію зображення свині на сайті художника, €2,000 французькому видавництву Flammarion за включення зображення скульптури у виставковий каталог Помпіду. Також художник та Центр Помпіду зобов’язані покрити судові витрати Давідовічі у розмірі €70,000.

Джеффа Кунса вже не вперше звинувачують у плагіаті. Минулого року французький суд вже приймав рішення проти Кунса у справі, пов’язаній з однією із робіт його колекції “Banality”. Тоді художника також звинуватили в плагіаті, оскільки він використав фотографію французького фотографа Жана-Франсуа Барета 1975 року створюючи свою скульптуру «Naked» (1988). Тоді Кунс разом із центром Помпіду був вимушений заплатити дому Барета €40,000.

У травні 2017 року Кунса звинувачували у плагіаті образу порцелянової статуетки «Балерина Лєночка» української майстрині Оксани Жнікруп.

У грудні 2015 року американський фотограф Мітчел Грей подав на митця до суду, за те що Кунс використав його фотографію для створення твору “Я був би не проти чогось від Гордона” (англ. I Could Go For Something Gordon’s; 1986, серія “Розкіш і деградація”).

У 1992 році митець програв судову справу щодо плагіату фотографії для створення скульптури “Рядок цуценят” (англ. String of Puppies; 1988), а в 1993 — був визнаний винним у апропріації персонажу мультфільму “Гарфілд” Одді у творі “Дикий хлопчик і щеня” (англ.Wild Boy and Puppy; 1988).