Одразу дві персональні виставки Матвія Вайсберга стартують 11 вересня у Києві. Проєкт «Чужі доми» прийматиме арт-фундація «Дукат» (вул. Володимирська, 5), «Місто Брейгеля» розміститься в Block A Gallery (Бехтерівський провулок 14-A).
«ЧУЖІ ДОМИ»
Перші роботи живописного циклу «Чужі доми» Матвій Вайсберг створив ще у 2019 році, коли під час литовської арт-резиденції завітав до містечка Жагаре, єврейське населення якого було знищене в період Голокосту. До початку 1940-х в цих старих будинках жили й працювали люди. І лише зараз нащадки тих, кому вдалось вижити, почали вивішувати дошки на оселі вбитих у Голокост мешканців. Законсервовані відреставровані будинки з меморіальними дошками стали німими свідками історії вбивства мільйонів людей.
«Я дивився на будинки і розумів, що потрапив всередину Шагалівських картин. Тільки ось відчував, що мені там недобре. …Мене оглушило. Я стояв в самому центрі міста і мав чітке відчуття, що воно порожнє. Я смикнув себе: це будній день, місто дачне, тут і немає «звичайного» міського життя. Знаходжу табличку, читаю і розумію: 2 жовтня 1941 року в тому місці, де я зараз стою було вбито три тисячі євреїв» – згадує Матвій Вайсберг.
Пізніше з’явилися образи острозьких, івано-франківських та одеських домів — мовчазних свідків Голокосту в Україні, що розвинулось у цикл «Чужі доми». Триватиме виставка з 11 вересня до 4 жовтня в просторі галереї «Дукат» (вул. Володимирська, 5). Тел.: (044) 279 09 03 / e-mail: dykat@ukr.net
«МІСТО БРЕЙГЕЛЯ»
«Місто Брейгеля» – нова серія живопису Матвія Вайсберга присвячена Києву. Місто, в очах художника, є абсолютно брейгелевським – він знаходить тотожність не тільки в ландшафті, а й у самій атмосфері та тональності міського пейзажу. Місто Вайсберга, на відміну від робіт Брейгеля, не має деталізації та багатофігурності, проте композиційно в ньому зашифрована суто брейгелівська плановість, глибина відчуття та настрій.
Виставка триватиме з 11 до 25 вересня в Block A Gallery (Бехтерівський провулок 14-A).
Фото та відео: Матвей Вайсберг, Алена Балаба