Дім Блещунова випустив науковий каталог віял

Одеський муніципальний музей імені Олександра Блещунова презентував перший в Україні науковий каталог віял із власного зібрання. Колекції віял Дому Блещунова – найбільша серед державних музеїв України і налічує 54  предмети. 43 з них походять з особистої колекції Олександра Блещунова, 11 віялів музею передали колекціонери та друзі.

В колекції Дому Блещунова представлені унікальні віяла країн Європи і Азії XVIII-XIX століть. Це кілька типів складених віял, в тому числі, brise, plie, palmett, cocarde, що виготовлені з шовку, мережива, паперу, пластин слонової кістки, рогу, черепахового панцира. Колекція віял практично повністю, компактно представлена у постійній експозиції, що відповідає власницькому принципу експонування, якого музейники намагаються дотримуватися і щодо інших колекцій.

Проєкт, в рамках якого підготовлено і здійснено видання наукового каталогу колекції віял, став підсумком тривалої і копіткої роботи наукового колективу музею: науковців та реставраторів. Музейники сподіваються, що поліграфічна і онлайн версії каталогу з зображеннями частини експонатів в 3Д-форматі стануть корисним посібником і вагомим внеском в розробку першого вітчизняного словника тезаурусів декоративно-прикладного мистецтва, який в свою чергу стане в нагоді фахівцям музейної справи, колекціонерам та всім зацікавленим.

Фанат “1000 осіб”, Китай. Початок ХІХ століття. Папір, шовк, слонова кістка, дерево, розпис, аплікація, різьблення. Реставратор Г.Є. Шувалова

Лицевий бік до реставрації
Віяло з амурами. Російська імперія. 1880-1890-ті роки. Дерево, різьблення, тканина, аплікація. Реставратор Т.В. Мінжуліна. До реставрації

Мережевне віяло з розписом. Російська імперія. 1860-ті роки. Мереживо, паєтки, перламутр, розпис, різьблення. Реставратор Т.В. Мінжуліна.
 До реставрації

Дім Блещунова вирізняється серед одеських музеїв тим, що крім живопису і графіки, основний акцент в його зібранні поставлений на колекціях декоративно-прикладного мистецтва, і таких колекцій в музеї представлено понад десяти. Велика їх частина включає в себе твори як вітчизняні, так і західноєвропейські, а також країн південно-східної Азії. Це колекції порцеляни та скла, тканин і меблів, сфрагістики та нумізматики, ювелірних виробів, перегородчастої емалі і мідного литва, флакончиків для нюхального тютюну і виробів з бісеру, жіночих і чоловічих аксесуарів.