В Україні вперше поставлять «Демофонта» Березовського

В Києві розпочали роботу над створенням вистави за оперою Максима Березовського «Демофонт». Раніше в Україні цей музичний твір ніколи не мав сценічного втілення. За постановку опери, написаної майже 250 років, взялась фундація Open Opera Ukraine. Її режисером стане Іван Уривський, художником Петро Богомазов, а диригуватиме Кирило Карабіц. Серед виконавців триває кастинг.

Максим Березовський

Максим Созонтович Березовський – український композитор та співак зі світовою славою. Його ім’я викарбувано золотими літерами на мармуровій дошці Болонської академії поруч з ім’ям Вольфганга Амадея Моцарта. Народився Максим Березовський у Глухові. Початкові музичні знання він здобув у Києво-Могилянській академії. В цей період почав створювати композиції для хору, брав участь в академічній капелі. Згодом як володар унікального голосу, Березовський потрапив до Санкт-Петербурга, де був призначений півчим капели великого князя Петра Федоровича в Оранієнбаумі, а згодом — її капельмейстером. Там навчався музики під орудою венеціанця Франческо Цоппіса, капельмейстера Придворної співацької капели, виступав у провідних партіях в операх італійських композиторів. З 1762 року – співак італійської оперної трупи. Для Придворної капели Максим Березовський писав церковні концерти, майстерно володіючи грою на скрипці, виступав як виконавець-інструменталіст. У 1769 році відряджений до Італії для навчання у Болонській філармонічній академії, хоча був уже відомим композитором.

Арія Тіманта з опери «Демофонт»

Оперу «Демофонт» Березовський написав у 1773 році для італійського карнавалу. Повністю твір не зберігся, до нас дійшло лише декілька арій. Уривки з «Демофонта» нині зберігаються в бібліотеці Флорентійської консерваторії. Копії арій Березовського з цієї збірки опрацював український дослідник Мстислав Юрченко, видавши чотири наявні арії авторства Березовського ще у середині 80-х років минулого століття. «Демофонт» вважається першою українською оперою. Лібретто було створено ще у 30-х роках 18 століття оперним драматургом П’єтро Метастазіо і до Березовського вже існували версії інших композиторів.

Джерело: Open Opera Ukraine / Києво-Могилянська академія в іменах