У французького чорного копача конфіскували 27400 давньоримських артефактів

Величезний склад старожитностей, який може скласти значну конкуренцію будь-якому музею, у французького чорного копача конфіскували французькі та бельгійські власті. Колекція налічувала 27400 артефактів загальною вартістю  € 772 685 ($ 946 670). Скарб зберігався в будинку громадянина Франції та його матері, які проживають в Бельгії. Сам підозрюваний Месьє Патріс стверджує, що знайшов ці речі випадково.

Крім давньоримських монет до скарбу входять римські браслети бронзового та залізного століть, брошки-фібули, пряжки для ременів часів Меровінгів та епохи Відродження, частини статуй та галльські монети, а також рідкісний мідний римський додекаедр. Це невеликий порожнистий об’єкт, зроблений з бронзи або (рідше) каменю, геометрична форма якого складена з дванадцяти пласких граней (п’ятикутників). Римські додекаедри також мають прикрасу у вигляді «шишок» на кожній з вершин п’ятикутників. Колекція предметів настільки величезна і значима для культурної спадщини Франції, що робить копача одним з найбільших грабіжників в історії Європи.

Мідний римський додекаедр

Частину скарбу Месьє Патріс спробував легалізувати в Бельгії, використовуючи лазівку в місцевих законах. Але через незнання азів археології, потрапив під підозру професійних археологів. На вересні 2019 року Франції Патріс Т. заявив бельгійській владі, що виявив римські монети під час сканування металошукачем саду, щойно купленого в бельгійській провінції, що в 40 милях на схід від Брюсселя. Адже закони Бельгії про культурну спадщину дозволяють землевласникам зберігати будь-які виявлені на своїй землі археологічні знахідки в приватній власності.

Давньоримські монети

Археолог агентства спадщини Фландрії Марлен Мартенс очікувала, що він представить кілька незначних експонатів. Але Патріс витягнув з багажника машини два великих пластикових відра, наповнених стародавніми монетами. У Марлен Мартенс виникли деякі сумніви, адже у відрах виявилися монети різних періодів та походження. Це  робило історію Патріса про випадкову знахідку в своєму саду вкрай неправдоподібною.

Вилучені монети

Виявив слабкі місця легенди і огляд місця знахідки. Ніби в одній ямі зберігалося понад 14000 давньоримських монет, була вирита в шарі ґрунту, сформованому в середні 20 століття. Подібних тонкощів та нюансів Патріс, звичайно ж не знав. Влада Фландрії повідомили про свої підозри до Регіонального управління у справах культури, яке передало їх в слідчий відділ французької митниці. На допиті француз зізнався, що насправді монети і старожитності здобував незаконно на археологічних розкопках в східній Франції упродовж багатьох років.

Вилучені артефакти

В цілому 13 246 артефактів було конфісковано в його будинку, решту – з декількох сейфів, які він орендував в Лотарингії. Нині Патріс Т. очікує рішення суду, він може бути засудженим до тюремного ув’язнення і штрафу в сотні тисяч євро.

Фото: Douane Française / Smithsonian Magazine

Джерело: АртГид