Журнал «Антиквар» запускає подкасти

Журнал «Антиквар» запускає подкасти. Слідкуйте за каналом видання на платформі SoundCloud.

Автором першого подкасту, присвяченого темі українського державного герботворення, став історик, автор альбому «Наш Герб. Українські символи від княжих часів до сьогодення» Богдан Завітій. Дослідник розповів про ключові етапи творення загальноукраїнського герба від 1917 року до сьогодення, українську геральдичну спадщину ХХ століття, а також про внесок Георгія Нарбута та Василя Кричевського у творення естетики української державності.

Богдан Завітій
Слухати подкаст

Потреба у власних державних атрибутах, передусім, гербі постала, коли 22 січня 1918 року IV-м Універсалом Української Центральної Ради було проголошено Українську Народну Республіку. Створити його Михайло Грушевський попросив давнього приятеля художника-графіка Василяя Кричевського. Митець виконав два проєкти: великої та малої печатки УНР, за основу яких було обрано власницький знак з монет Володимира Великого – Тризуб. 22 березня на засіданні УЦР їх було ухвалено. Втім, протоколи, які дійшли до нас, не засвідчують, чи були проєкти узаконені, як герби.

Майже одразу проєкт Кричевського зустрів опозицію з боку його колеги Георгія Нарбута та архівіста, генеалога Вадима Модзалевського. Вони вважали, що державним символом УНР має стати герб Війська Запорозького – Козак із мушкетом, або як його ще називають Лицар з самопалом. Ідея створення нового герба Української Держави знайшла втілення після гетьманського перевороту 29 квітня 1918 року, внаслідок якого до влади прийшов гетьман Павло Скоропадський. Автором нового проєкту став Г. Нарбут. Козака з мушкетом в золотистих шатах він вписав у блакитний восьмикутний щит. Але і Тризуб не було відкинуто, його встановлено над щитом в нашоломнику, а довкола – розкішний картуш козацького бароко. Проєкт Великої Державної печатки і нового герба Нарбут виконав в кінці серпня 1918. Незважаючи на прихильність з боку уряду, офіційно проєкти герба Української Держави, великої державної печатки та печатки Державного секретарства, які потребували лише незначних коректив, затвердити не встигли. 14 грудня 1918 року Павло Скоропадський зрікся влади. Але було створено матриці печаток, оскільки сумнівів у тому, що ескізи буде прийнято, не виникало. Деякі з них зберігаються в колекції Музею Шереметьєвих.

Подкаст створено за підтримки Українського культурного фонду.