«Victoria Museum»: про садибу на Бутишевому провулку, 23 – подкаст

Об’єкт старовинної забудови Печерська за адресою Бутишів провулок, 23,  де нині розміщується музей костюма і стилю Вікторії Лисенко «Victoria Museum», репрезентує так званий цегляний стиль. Себто, його фасад облицьовано не за допомогою плиток чи тинькування, а обкладено високоякісною київською цеглою, що створювала цікаві світлотіньові ефекти та могла утворювати візерунки. Будинки саме такого типу і складали переважну більшість споруд Києва на початку ХХ століття. 

Подкаст присвячено тематичному випуску журналу «Антиквар» №122: «МУЗЕЙ КОСТЮМА І СТИЛЮ ВІКТОРІЇ ЛИСЕНКО». Його автором став краєзнавець, історик Києва та постійний автор журналу Михайло Кальницький. У подкасті фахівець розкриває таємниці будинку №23 Бутишівого провулку, зокрема, розповідає, як змінювалися вигляд та призначення особняка за різних його власників, й змальовує місце садиби в архітерному обличчі міста ХІХ-ХХ століть.

Михайло Кальницький
Слухати подкаст

Достовірних даних про те, хто є автором проєкту будівлі, що нині розташовується на Бутишевому провулку, 23, поки на жаль віднайти не вдалось. Проте з упевненістю можна сказати, що це був професійний зодчий, який зумів створити оригінальну та виразну композицію фасаду. Не виключено, що ним міг бути академік архітектури, автор численної кількості цивільних будівель, храмів та монументів Києва – Володимир  Миколайович Ніколаєв, який також у роботі звертався до згаданого «цегляного» стилю.

Тривалий час садиба з одноповерховим дерев’яним будинком належала родині київського чиновника, дворянина Фоми Смоловікова. Після його смерті власницею стала його вдова, Уляна Смоловікова, а на початку 1880-х ділянка перейшла до їхніх дітей – Єлизавети та Михайла Смоловікових. На початку ХХ століття новим власником став відомий київський підприємець Лазар Павлович Чернояров, який займався будівництвом та експлуатацією об’єктів нерухомості в Києві, й водночас виробництвом цегли. Після смерті чоловіка влітку 1909-го, удова Лазаря  Черноярова продала земельну ділянку міщанці Ганні Діонісівні Спегальській.

Докладніше – читайте в журналі «Антиквар» №122: «МУЗЕЙ КОСТЮМА І СТИЛЮ ВІКТОРІЇ ЛИСЕНКО».