Мистецький проєкт #брюдершафт запрошує на онлайн-дискусії про єдність

20 та 21 жовтня в межах Тижнів Німеччини в Україні та мистецького проєкту #брюдершафт відбудеться низка дискусій, які стосуватимуться розуміння і значення єдності для сучасного суспільства поза географічними межами.

Усіх охочих запрошують долучитись до онлайн-обговорення досвіду об’єднання німецького суспільства та висловити власні погляди щодо єдності в Україні. Дискусії транслюватимуть на платформі культури пам’яті Минуле / Майбутнє / Мистецтво.

30 років тому, 3 жовтня, завершився процес об’єднання ФРН і НДР у сучасну Німеччину. Ця пам’ятна дата стала поштовхом до рефлексії непростих питань: взаємин у роз’єднаних суспільствах, можливості виходу з тоталітарної парадигми до демократії, а також природи ностальгійних спогадів. Тож не дивно, що подібні роздуми стали основою цьогорічних «Тижнів Німеччини в Україні».

Тема єдності, яку порушує мистецький проєкт #брюдершафт, надзвичайно актуальна для України. Шестирічний досвід ведення війни на сході, окупації державних територій та ув’язнення громадян не передбачає простих відповідей на питання про ідентичність, можливі сценарії об’єднання і його наслідки, а також про спільну ідею для майбутнього країни. Та чи вдалося самій Німеччині дати вичерпні відповіді на такі запитання? Адже, й дотепер наслідки фізичної та соціальної сорокап’ятирічної сепарації помітні й відчутні у ландшафті, економіці, мові та стосунках країни.

Розклад дискусій:

20 жовтня 12:00

 

30 років єдиної Німеччини дозволяють побачити тенденцію: тугу за часами НДР. Це явище навіть отримало особливу назву — остальгія. Після Об’єднання саме цей феномен обмірковувала тамтешня література, кіно, масова культура. Саме з цим стикається Україна в процесах декомунізації. Коло питань остальгії скероване насамперед на такі потужні механізми моделювання і корегування колективної пам’яті, як ностальгія, почуття провини, ретравматизація. У чому процеси інтеграції в об’єднаній Німеччині можуть стати уроком, а в чому — застереженням?

Спікери : літературна критикиня, літературознавиця, кураторка, дослідниця ідеолого-формуючих тенденцій в літературах перехідних часів (Україна) Ганна Улюра, письменниця, перекладачка, авторка романів «Амадока», «Фелікс Австрія» (Україна) Софія Андрухович, письменник, публіцист, президент Українського ПЕН, єдиний з українських письменників, чиї книжки потрапляли до списків бестселерів в Німеччині (Україна) Андрій Курков, перекладачка, літературознавиця, дослідниця ідеологічного дискурсу Об’єднання у німецькому романі 1990-х років (Україна) Неля Ваховська.

Модераторка: письменниця, журналістка, співзасновниця видавництва Yakaboo Publishing, перекладачка книжки Пітера Померанцева «Це не пропаганда» Оксана Форостина.

20 жовтня о 16:00

Об’єднання Німеччини справляло враження, що неможливе можливо. Ще на початку 1989 року нікому б на думку не спало, що Берлінський мур впаде, холодна війна закінчиться, а ФРН і НДР стануть єдиною державою. Нова реальність 1990-го була трохи кафкіанською: ти ніби прокидаєшся у світі, до якого ніколи не був пристосований. Щоб зрозуміти себе, людина має знайти своє місце у певному сюжеті — і тут історія та література працюють зі спільними інструментами, але з різним матеріалом. Тож ми запросили до розмови історика та літературознавця.

Спікери історик, доктор історичних наук, професор, завідувач відділу новітньої історії та політики Інституту історії України НАНУ (Україна) Георгій Касьянов, письменник, публіцист, радіоведучий, правозахисник (Англія, Німеччина, Чехія) Ігор Померанцев.

Модераторка докторка філософських наук, кураторка проєкту Минуле / Майбутнє / Мистецтво Оксана Довгополова.

21 жовтня о 12:00

Чим, власне, є демократія? Яке поняття ключове, коли ми говоримо про перехід від диктаторського суспільства до громадянського? В загальній ейфорії об’єднання Німеччини здавалося, що достатньо просто об’єднатися — і все буде добре, але виявилося, що на цьому історія не закінчується. Ми вирішили зібрати інтелектуалів, які не перший рік ведуть діалог про головні цінності демократії — і незмінно приходять до поняття гідності. Пропонуємо розмову про розділені суспільства та крок до демократії в оптиці гідності. Ви почуєте голоси філософів, істориків, богословів, правозахисників. Спробуємо порефлексувати досвід Німеччини та помріяти про Україну.

Спікери журналістка, історикиня, оглядачка журналу «Politique Internationale» (Франція) Галина Аккерман, філософ, директор науково-видавничого об’єднання «Дух і Літера» (Україна) Константин Сігов, релігієзнавець, дослідник культурної дипломатії доби УНР (Україна) В’ячеслав Горшков, теологиня, дослідниця Центру східноєвропейських та міжнародних досліджень (Німеччина) Регіна Ельснер.

Модераторка: докторка філософських наук, кураторка проєкту Минуле / Майбутнє / Мистецтво Оксана Довгополова.

Сайт проєкту — bruederschaft.com.ua