Знак Соборності. Великий герб України: від Нарбута до Якутовича

З 25 листопада в Національному художньому музеї України розпочинається виставка «Знак Соборності. Великий герб України: від Нарбута до Якутовича». Її експозиція розкриває столітню традицію Великого герба України в історичному та мистецькому аспектах. Виставковий проєкт здійснюється НХМУ у співпраці з Музеєм Шереметьєвих та Фондом інтелектуальної співпраці «Україна – ХХІ століття». Окреслений виставкою наратив журнал «Антиквар» розкриває на шпальтах спецвипуску видання #119 (2020).

Великий герб України, історичні витоки якого сягають Визвольних змагань 1917–1921 років, – не просто збірка геральдичних норм і правил. Передусім герб є втіленням провідної національної ідеї – соборності українських земель та їхнього демократичного республіканського устрою. Водночас його слід розглядати і як витвір мистецтва. Адже до історії творення Великого державного герба України в різні роки долучилися такі визначні українські митці як Георгій Нарбут, Василь Кричевський, Микола Битинський, Сергій Якутович та інші. Тож виставка «Знак Соборності» дає відвідувачам уявлення про те, як за останні сто років розвивався і змінювався художній образ головного державного символу.

Проєкт Великого герба України Василя Кричевського, 1918 р.

Експозицію виставки сформовано з близько 60-ти артефактів, третину з них для публічного огляду представлено вперше, зокрема печатку Української Держави, виготовлену за ескізом Василя Кричевського, та печатку Державного секретарства авторства Георгія Нарбута з колекції Національного художнього музею. Також відвідувачі зможуть побачити оригінальну матрицю печатки Державного секретарства, про існування якої не було відомо майже століття. На особливу увагу заслуговують унікальні сфрагістичні пам’ятки з колекції музею Шереметьєвих. Вперше широкому загалу будуть представлені печатки українських гетьманів. Зокрема фундатора Козацької Держави – гетьмана Богдана Хмельницького та гетьмана Івана Скоропадського.

Також глядач уперше зможе ознайомитися з повним альбомом «Державні відзнаки України» визначного українського геральдиста Миколи Битинського, який він створив в еміграції на замовлення Уряду УНР в екзилі у 1939 році. Художник зробив сімнадцять кольорових малюнків державних гербів, прапорів та печаток. Альбом для виставки надав Український Музей і Бібліотека у Стемфорді (США). Загалом до виставкового проєкту долучились дванадцять інституцій з України та США, а також приватні колекціонери.

Крім цього, в межах виставкового проєкту «Знак Соборності» журнал «Антиквар» презентує новий спеціальний випуск #119 (2020), присвячений «Герботворцям». Випуск, створений співпраці з Національним художнім музеєм України та Музеєм Шереметьєвих, висвітлить тему становлення української державності та проілюструє цей наратив зображеннями вагомих в процесі державотворення історичних артефактів, зокрема, аутентичними архівними документами, печатками Української Народної Республіки та Української Держави, графікою українських художників. Значну увагу спецвипуску буде присвячено модерним інтерпретаціям Василя Кричевського – тризуб – та Георгія Нарбута – козак з мушкетом – як головних символів державного герба України.

Ескіз Георгія Нарбута
Ескіз Георгія Нарбута

Триватиме до 24 січня 2021 року в Національному художньому музеї України (вул. М. Грушевського, 6). За попередньою реєстрацією, історик, фахівець з геральдики та вексилології, співавтор проєкту Великого державного герба України Юрій Савчук проводитиме кураторські виставки експозицією. У зв’язку з пандемією проєкт «Знак Соборності» буде доступний в офлайн- та онлайн-форматах. За матеріалами виставки мережевим відвідувачам буде представлено серію відео та стрімів на музейному YouTube-каналі, а також тематичні дописи в соцмережах.