Вуличне мистецтво проти стереотипів

Картинна галерея просто неба в Авдіївці, або вуличне мистецтво проти стереотипів

Олексій Савкевич

Протягом жовтня-грудня в Авдіївці було продовжено створення Алеї муралів на центральній вулиці міста та було нанесено 4 нові великі стінописи, авторами яких виступили відомі в Україні та за її кордонами митці – Олександр Брітцев (Харків), Олексій Бака (Київ), Юрій Пітчук (Івано-Франківськ), Роман Мінін (Харків). 

Реалізація проєкту стала можливою завдяки активному обговоренню формату реалізації та спільному пошуку фінансування для втілення ідеї разом з представниками міської Авдіївської військово-цивільної адміністрації, координації зусиль з формування пулу художників, яку взяв на себе харківський художник Олександр Брітцев, бажанню учасників ГО «Сила ідей» продовжувати робити своє місто привабливішим. Проєкт реалізувався за технічного адміністрування ЗУРЦ у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки урядів Данії, Швейцарії та Швеції, а також за підтримки Авдіївської міської ВЦА.

Як повідомив керівник проєкту Олексій Савкевич (ГО «Сила ідей»), «ще на етапі підготовки до реалізації проєкту ми розуміли, що вуличне мистецтво сьогодні все частіше стає лакмусовим папірцем і навіть каталізатором суспільних перетворень, оскільки дозволяє нести філософські посили не тільки через картинні галереї, а й через архітектуру міст, сприяє розвіювання стереотипів, формуванню критичного мислення. Під час проєкту ми зайвий раз переконалися, наскільки потужними можуть бути дискусії про те, якою має бути тематика муралів у місті, і, відповідно, наскільки вони матимуть вплив на свідомість місцевої громади, особливо молодого покоління. Важливим компонентом проєкту стало проведення Арт-майстерні, в межах якої молоді та дорослі митці міста долучалися до процесу малювання та отримували поради від художників-муралістів. Жваво проходили публічні дискусії про вуличне мистецтво за участю Олександра Брітцева, Юрія Пітчука, Романа Мініна».

Художник Олександр Брітцев, який в минулі роки вже створив в Авдіївці чудові стінописи «Ріка життя» та «Козак Мамай» цього року виступив у ролі художнього керівника проєкту, взявши на себе запрошення та координацію роботи запрошених художників, обговорення з ними ескізів тощо. Він поділився своїми враженнями від реалізації проєкту. «Я дуже радію тому, що біля мого рідного міста, де я народився, я маю змогу створювати символічні для цього регіону мурали. Мурал 2021 року «Мати-Всесвіт» як і «Козак-Мамай», намальований у 2020 – це своєрідні обереги для міста, яке знаходиться в безпосередній близькості від війни. На крайньому муралі я зобразив жінку із немовлям, які пливуть у океані всесвіту в оточенні космічних коропів коі. В японській міфології та культурі коі вважається сильною та витривалою істотою, здатною вижити в будь-якій воді і плисти проти течії. Проєкт «Алея муралів» став для мене новим досвідом, оскільки я намагався залучити до проєкту інших художників України, роботи яких мене надихають. І я дуже радий цьому новому досвіду спілкування та обміну ідеями. 

Віталій Барабаш, керівник місцевої Авдіївської ВЦА, зазначив, наскільки цей спільний проєкт є важливим для міста: «Коли в Авдіївці з’явилися такі величезні і дуже глибокі за змістом об’єкти стріт-арту, як «Ріка життя» та «Козак Мамай», які мають певне символічне навантаження та сповнені прихованих сенсів, стало зрозумілим, що на цьому не можна зупинятися. Адже незважаючи на несприйняття і навіть засудження з боку деяких громадян, мурали у нашому місті стають дедалі привабливішими для туристів не лише з України, а і з усіх куточків світу. Саме тому спільно з громадською організацією «Сила ідей» ми вирішили створити у нашій громаді цілу алею таких мистецьких об’єктів, які спочатку прикрасять сірі одноманітні будинки по Гагаріна, а згодом з’являться і на суміжних з нею вулицях. Головне, аби мурали були не просто відображенням іноді специфічної фантазії автора або спонтанним, лише естетично привабливим, шедевром, а ще й спонукали до роздумів. Вважаю, що таким чином ми досягнемо естетизації міського простору та підвищимо привабливість нашого міста. Адже ми можемо и мусимо бути цікавими світу не лише війною, яка поруч, і несе смерть та руйнування, а ще й культурою. «Алея муралів» – це родзинка, яка робить наше прифронтове містечко унікальним, оскільки подібних визначних пам’яток поблизу лінії зіткнення точно немає.»

Як повідомила керівниця ГО «Сила ідей» Євгенія Васильєва, «наша громадська організація планує продовжувати роботу з залучення до міста відомих художників та створення галереї просто неба. До майбутніх проєктів ми плануємо активно залучати творчу молодь міста та регіону, знайомити їх з провідними світовими тенденціями в мистецтві, знайомити з митцями, разом створювати ескізи майбутніх муралів. Мріємо про те, щоб мистецтво допомагало відроджувати наше місто, робило його мешканців більш щасливими та мудрими».

Також, кожен з художників розказав, чому саме він зобразив саме цю картину на Алеї муралів

Художник Роман Мінін (м. Харків) прокоментував свою композицію так: «Я створив мурал «В капкані троянд» як поетичний образ героя-шахтаря, який опинився серед краси, яка масштабніше за нього самого: велетенські троянди колють його своїми шипами та закривають собою світло дороговказу. Шахтарі в моїй творчості – це не тільки видобувачі вугілля, але в першу чергу це герої, які шукають смисл в океані інформації, знаходять красу та свій власний шлях в просторі та часі»

 Художник Юрій Пітчук, м. Івано-Франківськ. «Мурал «Слобожанка» став першим моїм муралом на Сході України, який є продовженням серії муралів  з зображенням українок в етнічному вбранні. На муралі я зобразив дівчину в традиційному вбранні Слобожанщини на фоні абстрактного зображення сонця над териконом. В своїх роботах я прагну зобразити жінок в одязі, притаманному регіону, де створюється робота. Цими муралами я намагаюся зберегти пам’ять про одяг українок, який є маловідомим для більшості людей.

Художник Олексій Бака, м. Київ (рідне місто – Авдіївка). «Для мене цей проєкт був значущим, адже перші свої роботи зробив саме в Авдіївці та вже тоді наївно мріяв намалювати щось важливе для міста». На муралі я зобразив автобус маршруту № 136, який раніше курсував між Авдіївкою та Донецьком Маршрут припинив своє існування у 2014-му, після бомбардування аеропорту.