В музеї Шевченка презентують зниклу 77 років тому картину

27 січня в Національному музеї Тараса Шевченка буде презентовано відреставровану Національним науково-дослідним реставраційним центром України картину художника Михайла Паніна «Таємний виїзд Івана Грозного перед опричниною». У 1945 році робота разом з 63 іншими експонатами зникла з Дніпровського художнього музею. Твір було незаконно вивезено нацистами і повернуто до Україні зі Сполучених Штатів Америки в січні 2020 року.

Михайло Панін народився 1877 року в Калузькій губернії (Росія), освіту здобував у академії мистецтв Санкт-Петербургу, навчався у Василя Савинського та Іллі Репіна. 1935 року переїхав до Дніпропетровська, де створив художню студію, потім професійні художні курси. Згодом із цих об’єднань утворився художньо-педагогічний технікум, а з 1935 року – державне художнє училище. Михайло Панін став його першим директором. Художника вважають одним із засновників дніпропетровської живописної школи. Серед його учнів відомі художники Дніпра: Петро Магро, Михайло Кокін, Микола Родзін, Георгій Чернявський.

Картину «Таємний виїзд Івана Грозного перед опричниною» Михайло Панін створив у 1911 році. Вона була його дипломною роботою. На ній художник зобразив реальні історичні події лютого 1565 року, коли московський цар Іван Грозний виїздив із кремлівських воріт.

Історія переміщень полотна з моменту її зникнення з Дніпровського музею невідома і до сьогодні. Лише згодом її слід віднайшовся — вже за океаном. З 1962 року вона зберігалась у приватному будинку в місті Ріджфілд, штат Коннектикут. Власник, ім’я якого залишається невідомим, емігрував до США зі Швейцарії в 1946 році. У 1986 році цей чоловік помер, а наступного року будинок було продано. Нові господарі, Габріела й Девід Трейсі, разом із нерухомістю отримали у власність і картину Михайла Паніна. Полотно належало подружжю Трейсі понад 30 років, доки в 2017-му Габріела й Девід не вирішили виставити твір на аукціон.

Відтоді почалась історія повернення картини Паніна в Україну, оскільки згідно з міжнародними правилами реституції викрадених предметів мистецтва, вона повинна повернутися на батьківщину. Співробітники Дніпропетровського художнього музею знайшли й відреагували на оголошення в аукціонному каталозі. Вони надали американській стороні всі необхідні докази того, що робота належала музею. Невдовзі Федеральне бюро розслідувань США вилучило роботу, а власники твору відмовилися від прав на неї. 

Повернулася на батьківщину картина у січні 2020 року, тоді ж її демонстрували на виставці у Національному культурно-мистецькому та музейному комплексі «Мистецький арсенал». Після чого полотно у вкрай критичному стані передали до Національного науково-дослідного реставраційного центру України для дослідження та наукової реставрації. Її структура крихка, пересушена, на тлі є плями, домальовки.

Найближчим часом «Таємний виїзд Івана Грозного перед опричниною» Паніна можна буде побачити на виставці в Національному музеї Тараса Шевченка, з 27 січня до 20 березня. Після презентації в Києві картина повернеться до Дніпровського художнього музею.

Джерело: Національний науково-дослідний реставраційний центр України

Фото: з відкритих джерел