Виставка Івана-Валентина Задорожного у Національному музеї Тараса Шевченка

20 жовтня о 17:00 у Національному музеї Тараса Шевченка відбудеться відкриття виставки лауреата Національної премії України ім. Тараса Шевченка – Івана-Валентина Задорожного «Слава на світі най Сонцю буде».

Іван-Валентин Задорожний (1921-1988) – український художник-монументаліст, живописець та графік. Заслужений діяч мистецтв УРСР з 1960 року, лауреат Шевченківської премії 1995 року (посмертно).

Задорожний – багатогранний митець. Автор живописних полотен, монументальних розписів, плакатів, вітражів, різьблення на дереві, гобеленів, скульптур тощо. Іван-Валентин творив у системі координат, цілком відмінній від визначеної ідеологією радянської країни. Тому його полотна й монументальні твори (вітражі, гобелени) в часи застою звучали як протест проти сірої дійсності та офіціозного псевдомистецтва. Розглянувши цінності, з яких виростала творчість художника, неважко переконатись, що вона вписується в параметри творчості українських шістдесятників. Розвиток мистецтва шістдесятників значною мірою стимулювало відкриття свого, українського народного мистецтва.

Іван-Валентин Задорожний. Мамай. 1981-82 рр.

Як і в народному мистецтві, у творах Задорожного панують статичність, композиційна варіативність, і що особливо характерно — першість віддається стихії кольору, який сам по собі стає змістовним. Але з народними традиціями збігається не лише естетична платформа, а й сенс, мета творчості. Його полотна принципово життєствердні.

На виставці в Національному музеї Тараса Шевченка вперше за довгі роки кияни та гості столиці побачать енкаустики «Слава на світі най сонцю буде», фантастичні образи українських народних героїв — Марусі Чурай, Роксолани, Атілли, Аліпія і Нестора-літописця, ілюстрації до казки «Кирило-Кожумꞌяка», ескізи до творів Тараса Шевченка, світлини дерев’яних скульптур язичницьких богів і вітражів.

Виставка триватиме з 20 жовтня до 6 листопада

Адреса: Національний музей Тараса Шевченка, бул. Тараса Шевченка, 12

http://museumshevchenko.org.ua/post.php?id=1128