Відкриття виставки ялинкових прикрас ХІХ – ХХ ст.

22 грудня у Державному музеї іграшки відбудеться відкриття виставки ялинкових прикрас ХІХ – ХХ ст. В експозиції представлено близько 1000 предметів з фондів музею, що знайомлять з традиціями Нового року в Радянському Союзі.

22 грудня у Державному музеї іграшки відбудеться відкриття виставки ялинкових прикрас ХІХ – ХХ ст. В експозиції представлено близько 1000 предметів з фондів музею, що знайомлять з традиціями Нового року в Радянському Союзі.

Гостей зустрічає ялинка, на гілках якої справжні шишки, целулоїдні та гумові дитячі іграшки, яблука, горіхи, іграшки-саморобки та залишки фабричних дореволюційних іграшок – так прикрашали новорічні деревця після зняття заборони на різдвяну ялинку у 30-хх роках ХХ століття. Окремої уваги заслуговують унікальні іграшки кінця ХІХ – початку ХХ ст. з тисненого картону ( так звані «дрезденки») – щедрий дарунок музею від київської родини Падерно. Поруч з ними старовинні іграшки з вати, картону, паперу, гірлянди та зірки з металевого дроту («плющенки»). Вражають дореволюційні іграшки з картону і тканини, що з любов’ю виготовлялися всією родиною у переддень різдвяних свят.

За радянських часів ялинка стала незмінним новорічним атрибутом. На зміну різдвяним янголам та херувимам прийшли фігурки дітей , казкові персонажі, іграшки з радянською символікою, а замість віфлеємської на верхівці ялинки засяяла червона п’ятикутна зірка.

До уваги відвідувачів новорічні іграшки з вати, картону, фольги, каркасні іграшки, скляні намиста, гірлянди з прапорців, іграшки з радянською символікою 30-40х рр. та іграшки з електричних лампочок, що виготовлялися у важкі повоєнні часи. В експозиції представлені прикраси, що є незмінними атрибутами ялинки 50 – 60-х рр: кукурудза, годинник з «Карнавальної ночі», супутники, космонавти. Унікальна ялинка з курячого пір’я, виготовлена у 1940 р. Софією Митрофанівною Зимою, є родзинкою новорічної експозиції.

Новорічна виставка доповнена плюшевими зайцями та ведмедиками, ляльками, паровозиками та літачками – найбажанішими новорічними подарунками для малечі тих часів.

Зустрічають і проводжають гостей Діди Морози – персонажі казок, „ нащадки” Святого Миколая або ж Карачуна – бога зимової холоднечі у древніх слов’ян. Поруч з ними Снігуроньки, даровані нам ХІХ століттям. Обов’язкові новорічні персонажі виготовлялися з вати, деревини, пап’є-маше, прес-маси.