Нещодавно в інтернет-мережі з’явився архів із аудіозаписами розповідей українських селян про колективізацію та голодомор у 1920-30-х роках в Україні. Також на платформі опублікують записи традиційної української інструментальної музики та інтерв’ю з українськими музкантами, кобзарями і лірниками, зроблені в експедиціях у 1990-х роках.
Розповідаємо детальніше про цей проєкт.
Історія проєкту
Вільям Нолл — американський дослідник, доктор етномузикології, історик культури. Він проводив етномузикологічні дослідження у Польщі, Словаччині, Молдові, Україні, а також серед українських американських музикантів у Філадельфії. Вперше Вільям Нолл приїхав до Києва у 1989 році на 9-місячне дослідження традиційної української музики в Інституті мистецтвознавства, фольклору та етнографії ім. Максима Рильського.
У 1990-ті роки дослідник жив у Києві і працював у Київському університеті ім. Шевченка та Київській консерваторії ім. Чайковського. У той час він заснував та координував дослідження ГО «Центр досліджень усної історії і культури». Учасники громадського об’єднання їздили в експедиції в різні регіони України та записували традиційну українську музику — ритуальний спів жіночих груп, кобзарів і лірників, сільську інструментальну музику.
Також дослідники записали спогади українських селян про колективізацію та голодомор, які відбувалися у 1920-30-х роках. 10 дослідників опитали понад 400 сільських мешканців, які переживали колективізацію, коли були дітьми старшого віку або повнолітніми.
Книги Вільяма Нолла про Україну
На на основі усних свідчень українських селян Вільяма Нолл написав книгу «Трансформація громадянського суспільства. Усна історія української селянської культури 1920-30 років». Вона вийшла у 1999 році у видавництві «РОДОВІД».
У ній автор пише:
«Колективізація була […] культурною катастрофою справді величезних розмірів. […]
В УРСР вона здійснювалася за допомогою масових репресій, за участю багатьох тисяч активістів. Щодо селян ця кампанія включала: насильство, голод, вигнання з власних домівок, конфіскацію майна, вбивства, тривале ув’язнення та майже неймовірні страждання величезної кількості людей. Мільйони загинули безпосередньо внаслідок впровадження ідеї колективізації селянських господарств.
Лише в Україні шість мільйонів загинуло з голоду, тоді як мільйони інших померли через тяжкі природні умови після вигнання з власних будинків або на засланні, або від знущань, хвороб, епідемій, що були прямими наслідками колективізації… Немає жодних сумнівів, що колективізацію в УРСР можна класифікувати як один із найбільших злочинів проти людства у ХХ столітті».
У травні 2023 року за підтримки Фундації Голодомору канадське видавництво McGill-Queen’s University Press видало книжку Вільяма Нолла «The Transformation of Civil Society. An Oral History of Ukrainian Peasant Culture, 1920s to 1930s.» англійською мовою.
Про онлайн-платформу «Великі трансформації»
Восени цього року «Центр досліджень усної історії та культури» запустив онлайн-платформу з матеріалами, зібраними в експедиціях. Архів складатиметься з трьох великих проєктів — «Інструментальна музика», «Усна історія», «Кобзарі та лірники».
Наразі на платформі з’явився перший проєкт — «Усна історія української селянської культури 1920-1930 років». Це аудіофайли та їхні розшифровки (стенограми), а також фотографії опитуваних із зазначенням села, області, імен і прізвищ, архівні фото. На жаль, не всі опитувані мають фото, оскільки фотоапарати навіть в 90-ті роки в Україні були рідкістю.
Платформа працює як відкритий цифровий архів усної історії та музики — для дослідників. А також як приклад того, як кожна людина може дослідити власний родовід, розпитати старших родичів про ті історичні події, які змінили їхні життя — для всіх без виключень людей.
Онлайн-платформа «Великі трансформації» задумана як архівна відкрита платформа для дослідників, які мають архівні аудіо-, відео-, фото- матеріали, зроблені за методом усної історії і тематично стосуються «великих трансформацій».