«ВЕЛИКА СІМКА» в Музеї історії Києва

З 27 травня в Музеї історії Києва відкривається масштабний міжмузейний проєкт «ВЕЛИКА СІМКА». В експозиції виставки презентують твори семи митців, які увійшли до рейтингу «Топ-100 великих українців», що визначали перебіг історії з часів Київської Русі до наших днів за версією журналу «Новое время». Відтак в одному просторі можна побачити роботи Олександра Архипенка, Михайла Бойчука, Анатолія Криволапа, Казимира Малевича, Георгія Нарбута, Марії Примаченко та Тараса Шевченка. 

Ініціатором проєкту виступив видавець, галерист, колекціонер Юрій Комельков. Ним організатори прагнуть проявити художні ідеї авторів, які стали авангардними та вплинули на весь розвиток культури України та світу, зв’язки цих ідей з витоками, що приховані в народному, духовному, сакральному. 

Експозиція виставки «ВЕЛИКА СІМКА» поділена на три тематичні блоки. Загалом буде представлено 25 творів. У розділі «Портрет» відвідувачі зможуть побачити оригінал портрету Михайла Бойчука авторства його учня Охріма Кравченка, автопортрет Анатолія Криволапа, написаний ще у 1975 році, коли митець працював у реалістичній манері,  та інші твори. Крім того, – рідкісний та єдиний підтверджений в Україні автопортрет Казимира Малевича 1934 року з приватної колекції. 

Автопортрет Казимира Малевича 1934 року
Анатолій Криволап «Автопортрет у фесці». 1975.

У розділі «Сакральне мистецтво» представлять твори митців, присвячені церквам, зокрема фрески Миколи Бойчука та живописні композиції на біблійні теми Анатолія Криволапа, які він готував для внутрішнього оздоблення храму.

Бойчук Михайло «Тайна вечеря». 1911

Блок «Полілог» демонструє, як ці автори різних стилів та епох працювали в одному напрямі — українського авангарду, що має глибоке коріння в народному мистецтві. Зокрема, – унікальна двостороння картина Марії Примаченко «Звір Поліський», твір Тараса Шевченка «Циганка», який став знаковим не тільки для культури країни, але й у житті митця

Анатолій Криволап «Вечоріє». 2017. Полотно, олія. 54х73
Олександр Архипенко, Blue Dancer.

Інституції-партнери проєкту: Національний музей Тараса Шевченка, Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького, Львівська національна галерея мистецтв імені Бориса Возницького, Національна академія образотворчого мистецтва і архітектури, видавництво  Атлант-ЮЕмСі, видавництво «Родовід», Аукціонний дім «Золотое сечение», Prymachenko Family Foundation, LAW NET.

Триватиме виставка «ВЕЛИКА СІМКА» до 26 червня в Музеї історії Києва.

Каталог виставки

Фото та джерело:  Музей історії Києва