6 листопада в художньому музеї Zimmerli в Нью-Джерсі (США) відкриється виставка “Painting in Excess: Kyiv’s Art Revival, 1985-1993 (Живопис через край. Пожвавлення художнього життя в Києві, 1985-1993)”. Експозиція присвячена українському мистецтву часів перебудови і перших років Незалежності, адже саме ці роки серйозно вплинули на становлення сучасного українського та, зокрема, київського, мистецтва й вивели його на глобальний рівень.
Основу експозиції склади роботи з колекції Нортона і Ненсі Додж, що зберігаються в Zimmerli, і картини з відомих українських колекцій. Відвідувачі виставки зможуть познайомитися з творами Олександра Ройтбурда, Тіберія Сільваші, Арсена Савадова, Алли Горської, Флоріана Юр’єва, Олександра Дубовика, Валерія Ламаха, Григорія Гавриленка та багатьох інших авторів.
Художники, чия творчість припала на 1985-1993 роки, були вивільнені від диктатури комуністичної ідеології та обмежень пізнього соціалістичного реалізму, навпаки, відбувся вибух стилів, що створює ефект барокової надмірності. Тож у їхніх роботах закарбувалися особливості того часу. У виставці представлено різноманітність мистецьких проявів цих перехідних років у Києві, та більш ранні твори українських авторів для контексту. Також на виставці буде представлена монументальна чотириметрова робота Георгія Сенченка “Сакральний пейзаж Пітера Брейгеля” (1988).
Багато в чому виставка побудована на матеріалі дисертації про мистецтво української перебудови кураторки проєкту, докторки мистецтвознавства Олена Мартинюк. Восени 2021 року за матеріалами виставки вийде книга, опублікована Rutgers University Press за підтримки Українського Інституту.
Підтримку виставковому проєкту надали Abramovych Foundation і Tymofieiev Foundation. Експозиція демонструватиметься в музеї Zimmerli до 13 березня.
Фото та джерело: Іnsider