У ГАЛЕРЕЇ МИСТЕЦВ “ЛАВРА” ПРЕДСТАВЛЯТЬ ДРУГУ ВИСТАВКУ РОЗПИСІВ ЦЕРКВИ ПОКРОВИ ПРЕСВЯТОЇ БОРОГОДИЦІ В СЕЛІ ЛИПІВКА

20 квітня 2023 року у Київській галереї мистецтв “Лавра” відкриють виставку “ХРАМ. Українська самоідентифікація”. У проєкті будуть представлені розписи церкви Покрови Пресвятої Богородиці у старовинному селі Липівка Макарівського району Київської області. Церква була зруйнована радянською владою, однак меценатським коштом Богдана Батруха було новий храм з таким самим посвяченням.

У 2015 році Анатолій Криволап разом з Ігорем Ступаченко вирішили створити розписи для церкви Покрова. За словами Юрія Комелькова, куратора проєкту, масштаб роботи митців складав понад тисячу квадратних метрів. У 2019 році Юрій Комельков зробив експозицію розписів у великій залі галереї “Лавра”. Протягом 2020-2021 років роботи змонтували у храмі.

Під час повномасштабного російського вторгнення село Липівка окупувала російська армія, і храм перетворився в бомбосховище. Під час боїв церква була розстріляна. “Особливо постраждала баня, в якій вже були змонтовані архангели, серафими та пантократор. У архангелів повиривало груди, у серафимів відірвало крила, пантократора було посічено уламками,” — розповідає Юрій Комельков. Однак художники прийняли рішення залишити ці розписи в такому стані для нащадків як приклад варварства загарбників.

Розстріляний російськими військами храм Покрови Пресвятої Богородиці в селі Липівка (Київська область)

Війна не зупинила художників: разом з Богданом Батрухом вони продовжили роботу над розписами. Їх друга, остання частина разом з розписаним макетом храму та фотовиставкою буде представлена у новій експозиції.

“Цей проєкт — символ відродження України. Іншим країнам ми показуємо, що ми, українці, створюємо новий, абсолютно якісний культурний продукт, якого ніде немає у світі,” — відзначила заступниця голови КМДА Старостенко Ганна.

Автори проєкту — художники Анатолій Криволап, Ігор Ступаченко
Куратор проєкту — Юрій Комельков
Автор ідеї – Тетяна Міронова

Фотографії в матеріалі надані організатором.