ТОП-ЛОТИ ОНЛАЙН-АУКЦІОНУ “УКРАЇНСЬКА КНИГА”

До 3 грудня триває онлайн-аукціон «Українська книга». Колекція охоплює період від першої половини XVII століття до сьогодення. У ній представлені 138 лотів, серед яких рідкісні книги з історії України та її державності, мистецькі видання, прижиттєві публікації творів відомих українських письменників і діячів культури, архівні світлини, документи й графіка. Запрошуємо до участі в аукціоні та публікуємо список топ-лотів добірки.

Лот №21
Видання Стеттініуса Едварда-молодшого «Ленд-ліз: Зброя для перемоги»
з дарчим написом автора, 1945 р.

Понад півстоліття минуло після закінчення Другої світової війни, але багато тем, що стосуються цієї війни, покриті завісою таємничості. У їхньому ряді історія ленд-лізу, тієї допомоги, яку США надавали країнам антигітлерівської коаліції. Представлена книга – ґрунтовна праця Едварда Стеттініуса – американського політка, держсекретаря США з 1944 р. по 1945 р. і першого посла США в ООН, який відповідав за організацію ленд-лізу. Дарчий напис міститься на авантитулі книги. У виданні вміщено численні матеріали, порівняльні таблиці та історичні світлини. Без поставок по ленд-лізу радянська економіка не була спроможна виробляти озброєння та спорядження. Також відчувався брак пального, транспортних засобів, засобів зв’язку, продовольства та ін. Без допомоги по ленд-лізу Радянський Союз був не здатний перемогти гітлерівську Німеччину.

Лот №44
Нова ґенерація: журнал лівої формації мистецтва, 1929 р.

Періодичне видання однойменної групи українських футуристів, який виходив з жовтня 1927 р. по грудень 1930 р. у Харкові під керівництвом основоположника й теоретика українського футуризму Михайля Семенка. 

У представленому випуску міститься рідкісна прижиттєва публікація заключного матеріалу з циклу мистецтвознавчих статей на тему футуризму всесвітньо відомого українського художника-авангардиста, засновника супрематизму, одного з фундаторів кубофутуризму Казимира Малевича (1879–1935). Цикл статей написано українською мовою, що підкреслює українську ідентичність Малевича. Ілюстроване видання. Журнал має наукову, історико-культурну цінність і становить колекційний інтерес.

Лот №96
Михайло Грушевський. Десятитомник «Історія України-Руси». 1904-1936 рр.

Рідкісне фундаментальне видання. Десятитомна «Історія України-Руси» — головна праця видатного українського історика та громадського діяча Михайла Грушевського (1866–1934). Видання має наукову, історико-культурну цінність і становить колекційний інтерес.

У десятитомнику висвітлюються соціально-економічні, політичні та культурні процеси на території України від найдавніших часів до другої половини XVII століття. Праця створювалася з перервами протягом 1895–1933 років. Видання справило значний вплив на формування української історіографії новітнього часу.

Провенанс: печатки «Ex libris Antoine Martel», «М. Литвинович».
[ЛИТВИНОВИЧ Михайло (1878–1944)] — доктор права, суддя, адвокат, громадсько-політичний діяч. Один з авторів альманаху «Ruthenische Revue» — українського інформаційного двотижневика німецькою мовою, який виходив у Відні в 1903–1905 роках.
[МАРТЕЛЬ Антуан] (фр. Antoine Martel; 1899–1931) — французький славіст, професор університету в Ліллі.

Лот №120
Прижиттєве видання праці українського історика-краєзнавця Лаврентія Похилевича «Сказания о населённых местностях Киевской губернии», 1864 р.

Бібліографічна рідкість. Видання містить цінні статистичні, історичні та церковні відомості про міста, містечка й села Київської губернії (сучасних Київської, Черкаської, частин Житомирської та Вінницької областей), ретельно зібрані та упорядковані відомим українським істориком-краєзнавцем Лаврентієм Похилевичем (1816–1893).

Лот №123
Прижиттєве видання збірки Пантелеймона Куліша  «Записки о Южной Руси», 1856, 1857 рр.

Рідкісна фольклорно-історична збірка «Записки о Южной Руси» містить українські народознавчі матеріали та художні твори на історичну тематику. При друкуванні збірника Пантелеймон Куліш (1819–1897) уперше вжив український фонетичний правопис, створений на основі живої вимови.

Т. Шевченко писав: «Цю книгу скоро напам’ять буду читати. Вона мені так чарівно, живо нагадала мою прекрасну бідну Україну, що я немов з живими бесідую з її сліпими лірниками і кобзарями. Пречудова і вельми благородна праця! Брильянт у сучасній історичній літературі».

У першому томі подано старовинні легенди, перекази, повір’я, а також думи й пісні (про Золоті ворота, про Б. Хмельницького та Ю. Хмельницького, І. Барабаша, І. Мазепу, С. Палія, М. Гладкого, сотника Харка тощо), записані упорядником з уст кобзарів, лірників, оповідачів. Значне місце відведено матеріалам про гайдамацький рух та його діячів: М. Залізняка, М. Швачку, С. Шила та ін., про звичаї та мораль запорожців, їхню боротьбу проти татар і поляків.
У другому томі вміщено казки, записані Л. Жемчужниковим, розповідь про зустріч П. Куліша з кобзарем О. Вересаєм, добірку пісень, оповідання сучасника-поляка про походи гайдамаків, пісні в записах і музичному опрацюванні А. Маркевича.  
Тут уперше опубліковано поему Т. Шевченка «Наймичка» (без зазначення авторства), оповідання-ідилію П. Куліша «Орися». Також том містить передрук статтюі І. Могильницького «Про давність і самобутність південно-руського язика», запис обряду похорону на Харківщині, історичні матеріали, зокрема «Про причини взаємного озлоблення поляків і українців у 17 ст.».

Провенанс: підпис на титулі ІІ тому: «Ф. Стравинскаго Кіев 1883. Август 16». Федір Гнатович Стравинський (1843–1902) — оперний співак (бас). Батько видатного композитора Ігоря Стравинського. Закінчив Ніжинський юридичний ліцей князя Безбородька, навчався в Університеті Св. Володимира у Києві, згодом у Санкт-Петербурзькій консерваторії, після закінчення якої дебютував на сцені Київської опери (1873). Тут співав до 1876 року, потому — у Маріїнському театрі (Санкт-Петербург). Бібліографія: Грінченко № 248.

Лот №127
Прижиттєве видання повісті Миколи Гоголя «Тарас Бульба»  в збірці  «Руські повісті», 1845 р.

Це видання принесло М. В. Гоголю популярність в Європі та славу одного з найзначущих письменників того часу. До збірки увійшла історична повість «Тарас Бульба», в якій змальовано боротьбу запорозького козацтва проти польського поневолення. Цей твір, пронизаний волелюбним духом українського народу, містить опис козацького побуту та звичаїв, законів і правил козацтва. Показово, що у видавничій передмові до повісті неодноразово використано назву «Україна» та зазначено, що початок козацтву поклали слов’яни, що населяли українські терени. Ідея видання, вибір текстів і переклад належали І. С. Тургенєву, однак на титульному аркуші значиться ім’я Луї Віардо, який тільки коригував французький переклад. У передмові зазначено: «…Щоб зробити відомим Гоголя у Франції… зі збірки його повістей, крім найбільш знаменитих…, вибрали ті, що… можуть бути краще передані іншою мовою та зрозумілі в іншій країні».  

Лот №130
Прижиттєва публікація портрета гетьмана Богдана Хмельницького та опис історії козацтва в контексті геополітики першої половини XVII ст., 1655 р.

Представлене видання під назвою «Історія нашого часу» було підготовлено німецьким істориком, теологом Йоганном Адольфом Брахелем (Brahel Johann Adolf), який здобув освіту в Кельні. У книзі ґрунтовно досліджуються важливі події першої половини XVII століття, особливу увагу приділено визначним постатям того періоду, що проілюстровано численними портретами. Окремі глави присвячено Хотинський битві 1621 року (с. 62–63), битві під Кам’янцем-Подільським 1625 року (с. 297–299), подіям під Азовом (с. 358), козацькому повстанню 1649 року (с. 464), Зборівському договору 1649 року (с. 484). Після с. 464 розміщено портрет Богдана Хмельницького. У ч. 2 на с. 262 міститься опис битви під Берестечком. Видання має наукову, історико-культурну та художню цінність. Бібліографічна рідкість. 

Лот №132
Лот №133

Оригінальні документальні фотографії. Олександр Архипенко з першою дружиною Ангелікою у своїй студії в Нью-Йорку, 1950 р.

Рідкісні фотографії всесвітньо відомого українського та американського художника, найвідомішого скульптора ХХ століття, одного із засновників кубізму, Олександра Архипенка (1887, Київ — 1964, Нью-Йорк). На одній із світлин зафіксовано момент спілкування художника з учнями в оточенні скульптурних робіт майстра, на іншій млжна побачити побут художника, атмосферу творчого процесу, живописні й скульптурні роботи майстра.

Завершення торгів відбудеться 3 грудня о 14:00.

Переглянути всі лоти можна на сайті аукціонного дому та в галереї “Дукат” (вул. Володимирська, 5).

Для участі в торгах необхідно зареєструватися, подавши заявку на сайті або зателефонувавши за номером (044) 270 50 79; (067) 218-50-86