«Танець у зоні війни?»: мультимедійна виставка у Києві і Львові

Завтра, 11 липня о 18:30, у Національному художньому музеї України відкриють мультимедійну виставку «Танець у зоні війни?».

Учасникам проєкту — митцям сучасного танцю — запропонували відповісти на питання «Як танцювати в зоні війни?» не словами, а мовою тіла і рухів. Митці обирали локації, що відповідають їхньому досвіду переживання російського вторгнення. Саундтрек складається із аудіозаписів вторгнення: це реальні звуки з окопів, стрілянини, безпілотників, ракет, сирен і танків.

Таїсія Тимофєєва, фото Марії Фалконер та Пола Гіла з проєкту «Танець у зоні війни?»

У цій мультимедійній виставці відвідувачі зможуть побачити сучасний танець як потужне мистецьке явище, що розкривається в Україні під час війни у найнезвичайніший і найнесподіваніший спосіб. Проєкт є кульмінацією двох подорожей до України (Львова та Києва) двох фотохудожників з Великобританії — Марії Фалконер та Пола Гіла. Створений у співпраці з Віктором Рубаном (як співкуратором, співпродюсером та митцем) та саунд-артистом Григорієм Семенчуком. В групі українських митців сучасного танцю, що беруть участь у проєкті — Алла Шляхова, Крістіна Шишкарьова, Лариса Венедиктова, Людмила Мова, Марія Сало, Микита Кравченко, Світлана Олексюк, Таїсія Тимофєєва та Христина-Марія Слободянюк.

Микита Кравченко, фото Марії Фалконер та Пола Гіла з проєкту «Танець у зоні війни?»

Передісторія проєкту від Марії Фалконер:

«У березні 2022 року я приєдналася до онлайн-розмови, яку проводила Dance Base в Единбурзі. Це була частина серії Catalytic Conversations, міжнародної розмовної платформи для спілкування професіоналів танцю та обговорення актуальних проблем. Одним зі спікерів був український режисер і хореограф Віктор Рубан, і з огляду на те, що Росія тільки здійснила повномасштабне вторгнення в Україну, розмова природно повернула до обговорення цього звірства. 

Тоді я вперше поставила Вікторові запитання “Як ви танцюєте в зоні війни?”, і не була готова до його відповіді. Масштабність питання спантеличила його, і після короткої спроби дати просте пояснення такій складній події, він влучно повернув його назад до мене із запрошенням відвідати Україну, щоб побачити все на власні очі. 

Алла Шляхова та інші, фото Марії Фалконер та Пола Гіла з проєкту «Танець у зоні війни?»

Під час нашого перебування в Україні, знімаючи фото та відео проєкту, ми бачили виступи професійних танцівників у театрах, що одночасно слугували бомбосховищами та центрами для біженців. Ми були свідками емоційних, психологічних і тілесних реакцій на вторгнення, що відтворювалися за допомогою надзвичайної мови руху. Ми спостерігали за роботою танцівників із аудиторіями за межами танцю, з ретельно структурованими танцювально-руховими сесіями для надання психологічної та фізичної підтримки. Ми відвідали танцювальну школу, верхній поверх якої був перетворений на міжнародний центр зі збору коштів для придбання черевиків, набоїв, обмундирування та зброї для військових. Познайомилися з танцювальними терапевтами, що невтомно працюють з травмованими солдатами, які нещодавно повернулися з фронту. Співпраця між військовими та танцювальною спільнотою була вражаючою, особливо в Києві, де танцівники використовують «Тактичну хореографію» — систему розвитку руху, розроблену хореографкою Христиною Шишкарьовою, яка готує солдатів-добровольців до бойових дій, а бійці вчать танцівників воювати».

Лариса Венедиктова, фото Марії Фалконер та Пола Гіла з проєкту «Танець у зоні війни?»

У рамках проєкту відбудеться низка заходів публічної програми

  • круглі столи із фахівцями, 
  • тілесні практики у залах музею,
  •  авторські екскурсії митців тощо.

Виставка працюватиме з 11 липня до 17 серпня 2024 року в Національному художньому музеї України (Київ, вул. М.Грушевського, 6). Проєкт буде доступний для огляду у четвер, п’ятницю та суботу з 12:00 до 18:00.

З 7 вересня до 12 жовтня 2024 виставку представлять у Львові, у Палаці культури ім. Гната Хоткевича (Львів, вулиця Кушевича, 1).

Фото надали організатори виставки.

Стежити за програмою проєкту можна на Facebook-сторінках благодійної організації «МБФ Імпульс Трансформація платформа» та Національного художнього музею України.