Майже одночасно, у 1870-х роках, не знаючи один про одного, Олександр Шнютген у Кельні та подружжя Варвари й Богдана Ханенків у Києві з великою пристрастю розпочали формувати свої мистецькі колекції. Олександр Шнютген зосередився виключно на середньовічному мистецтві. А колекція Ханенків охоплювала ширший історичний та географічний спектр, включаючи шедеври старих майстрів, античне й азійське мистецтво.
Обидві колекції згодом стали надбанням суспільства — у 1910 році в Кельні відкрився Музей Шнютгена, а в 1919 році у Києві відкрився Музей Ханенків.
Нині твори з обидвох колекцій можна побачити разом, на виставці «Світло в темні часи» у Музеї Шнютгена в Кельні (Німеччина).

В експозиції близько 30 творів: з Музею Ханенків, Музею Шнютгена (Museum Schnütgen), Фонду Петера та Ірен Людвігів (Peter und Irene Ludwig Stiftung), а також з приватних колекцій.
Музей Ханенків представляє на цій виставці 12 вітражів ХІІІ-XVIII століть, виконаних французькими, австрійськими, фламандськими та німецькими майстрами.

Серед них:
- два фрагменти великих французьких вітражів ХІІІ століття з собору у Суассоні;
- два австрійських вітражі XIV століття з церкви Марії Штрассенгель поблизу міста Ґрац;
- великий фламандський вітраж із 12 фрагментiв, виконаний у XVI столітті та пов’язаний зі знаменитим родом Де Круа.

«Кожна наша співпраця стає спільним відкриттям для нас і партнерів — як багато спільного ґрунту ми маємо, як перетинаються наші колекції, їхні історії, витоки, випробування і відкриття. Все це завдяки горизонтальній прямій комунікації між інституціями, яка базується на відданості обох команд і куражі.
Назва цієї виставки — “Світло в темні часи” — якнайкраще відображає метафору нашої крихкості та вразливості, але також і непохитної стійкості. Крихке скло вітражів століттями дарує нам дивне світло і водночас протистоїть випробуванням часу. Сьогодні, завдяки дбайливому партнерству та спільним зусиллям музейників, реставраторів і науковців, цінна збірка середньовічних вітражів з колекції Музею Ханенків вперше за межами України постане перед глядачами в єдиній експозиції і у діалозі з вітражами Музею Шнютгена.
Ми вдячні команді Музею Шнютгена й усім партнерам, які стали для нас світлом підтримки та відкривають культурну спадщину світові. Від себе ми залишили символічний подарунок: невелику репліку одного з вітражів з Маріупольскої філармонії, які були знищені росією у 2022 році», — зазначає Юлія Ваганова, директорка Музею Ханенків.

Виставка «Світло в темні часи» є частиною реставраційно-експозиційного проєкту, що передбачає не лише експонування, а й ґрунтовне наукове дослідження та реставраційно-консерваційні заходи, які виконують фахівці реставраційних майстерень Кельнського собору. Проєкт також включає наукове дослідження, опубліковане в диджитальному виданні, що присвячене виставці «Світло в темні часи» в Музеї Шнютгена.
Дати: 3 квітня 2025 року — 12 квітня 2026 року.
Місце: Музей Шнютгена (м. Кельн, Німеччина).