Музей Харківського національного академічного театру опери та балету ім. Миколи Лисенка (ХНАТОБ) відкрив власний віртуальний музей. Це — перший в Україні віртуальний музей оперного театру.
Проєкт створений для того, щоб уберегти унікальну архівну колекцію ХНАТОБ від ризиків, пов’язаних із війною. Крім того, цифровізація полегшить доступ до інформації науковцям, які досліджують українську музично-театральну культуру. Для розширення аудиторії сайт зробили двомовним — українською та англійською.
Загалом у колекції ХНАТОБ зберігається понад 30 000 предметів:
- авторські ескізи до вистав,
- костюми,
- декорації та макети декорацій,
- рідкісні нотні партитури,
- афіші, буклети, фотографії тощо.
Значна частина цих матеріалів має виняткове історичне, художнє і культурне значення для розуміння процесів, які відбувалися у національному мистецтві, та у Харківському театрі опери та балету зокрема. Втім, більшість матеріалів невідома не тільки широкому загалу, а й професійній культурній спільноті.
Після першого етапу роботи, що триватиме ще рік, віртуальна галерея налічуватиме близько 6 тисяч експонатів.
Вже сьогодні у віртуальному музеї можна побачити:
- моделі театральних костюмів у форматі 3D,
- відеоролики з вистав,
- фото сцен з вистав, окремих артистів і постановників, фото об’ємних об’єктів/ескізів,
- театральні афіші великого формату, нагороди тощо.
Особливу увагу в цифровій колекції приділили саме національним операм та балетам. Адже деякі всеукраїнські, а іноді й світові прем’єри творів українських композиторів відбулися саме в Харкові (приміром, опера «Тарас Бульба» Миколи Лисенка, перший український балет «Пан Каньовський» Михайла Вериківського тощо).
Творам українських митців буде присвячена спеціальна віртуальна екскурсія, яка віддзеркалює шлях театру від використання колоніальної музичної спадщини до створення справжнього національного мистецького продукту. Також будуть представлені твори європейських композиторів, а також митців із Азербайджану, Вірменії, Грузії та інших країн.
До речі, невдовзі, — 2025 року — Харківський театр опери та балету відзначатиме 100-річчя заснування, 150-ліття появи у місті постійних оперних антреприз та 245-річчя першої музично-театральної постановки у Харкові.
Сайт музею: https://kharkivopera-museum.com/
Проєкт реалізують за фінансової підтримки Українського культурного фонду.