Дозволяю людям торкатися моїх картин руками, — художниця Tetiana Ridosh

Ім’я українсько-американської художниці Tetiana Ridosh відоме у США та Європі з 2021 року. Тоді вона вперше представила свою незвичайну багатошарову картину «Harmonic Curves» у жанрі фактурного живопису на міжнародній виставці «By virtue or despite of…», організованій Міжнародним мистецьким альянсом та Українським союзом американських художників.

Критиків та шанувальників сучасного мистецтва вразила її унікальна техніка нанесення спеціальної моделювальної пасти, яку художниця, до речі, виготовляє самостійно за власним рецептом.

Але секрет «живих картин» Тетяни Рідош не лише в авторській пасті. Як художниця створює свої полотна, де черпає натхнення і чому раптом дипломований маркетолог, віддана дружина та мама двох чарівних малюків несподівано захопилася образотворчим мистецтвом, дізнавалася Марина Барієва.

“Harmonic Curves”, полотно, авторська паста, акрилові фарби

Мистецтво допомогло вижити

— Тетяно, поставлю просте, але містке запитання: чому живопис? Ви ж не малювали з дитинства, не мріяли експонуватися у Луврі чи Музеї Прадо. Ви за освітою маркетолог і раптом — текстурні картини.

— Моя історія розпочалася тоді, коли я втратила маму. Потім війна, одне наклалося на інше. Я поринула в перманентну тривогу, постійно почувалася самотньою, хоча поряд зі мною був коханий чоловік та діти. Через це майже перестала спати, нормально їсти та спілкуватися з близькими.

Коли стало зовсім нестерпно, взяла в руки олівець. Потім спробувала писати олією та аквареллю. Зрештою, таким експериментальним чином дійшла до фактурного живопису. Зрозумівши, що емоції можна матеріалізувати, перейнялася цим і незабаром знайшла свій оригінальний стиль.

“Chaos”, полотно, авторська паста, акрилові фарби

У процесі сама собою спала на думку формула пасти, яку я спершу наношу на полотно, а потім покриваю акриловими або спрей-фарбами. Тож у мистецтво я прийшла не випадково: воно допомогло мені вижити. Завдяки йому я повернулася до свого внутрішнього світу, де немає тривог, а лише любов і прийняття.

У живопис закохана усією душею

— Ваш шлях у мистецтві сам по собі унікальний: ви тільки з’явилися і відразу стали справжньою зіркою. Берете участь у численних конкурсах, стаєте лауреаткою, займаєтеся власним артпроєктом. Де знаходите сили та натхнення?

— Як не банально прозвучить — у своїх дітях, коханому чоловікові, у природі й людях, що мене оточують. 

Але найголовніше — у своєму внутрішньому світі. Там, як у чудовій країні, літають ідеї й фантазії, не знаючи кордонів та перешкод, з’являються сміливість та осяяння.

“Ocean Currents”, авторська паста, акрилові фарби

— Тобто під час роботи над однією картиною ви раптом розумієте, що прийшла ідея наступної?

— Саме так зазвичай і відбувається. Я усією душею закохана у мистецтво. Насолоджуюся творчим процесом від першої ґрунтовки до останнього штриха.

Іноді відкладаю інструменти та наношу пасту на полотно просто руками — таким чином хочу поділитися своєю енергетикою. Психологи, до речі, вважають, що у такий спосіб стан свідомості художника передається безпосередньо через матеріал і створюється глибокий зв’язок між творцем та полотном. Саме тому я дозволяю глядачам на виставках торкатися моїх картин: щоб вони відчули те саме, що і я.

Ваша техніка — унікальна.

— Можливо, так і є (сміється). Головна її особливість — поєднання різних інструментів: від класичних мастихінів до нестандартних матеріалів, а також нанесення руками з використанням енергетичних рухів. Так створюється ефект багатошаровості.

Особливу роль відіграє і комбінування пасти з акриловими та аерозольними фарбами. Спочатку, для створення базових кольорових шарів та насичених переходів, я працюю з акрилом. Потім додаю спреї, які взаємодіють з текстурою, проникаючи в мікрорельєфи та підкреслюючи обсяг композиції.

За допомогою поєднання унікальних сумішей текстурних матеріалів я створюю скульптурні рельєфи, розширюючи їх до 3D. Так формується «емоційний рельєф», де динаміка мазків, різні рівні текстури та природні переходи між формами відображають мій стан у момент створення роботи та її завершення.

Вірю, що мистецтво зцілює

“Serene Waves”, авторська паста, акрилові фарби

Тетяно, окрім картин, у вас є власний артпроєкт Art Therapy Box. Розкажіть, як і чому ви його створили?

— Як я казала, мистецтво допомогло мені у найважчий період мого життя. Тому, коли повністю прийшла до тями, подумала, що можу допомогти й іншим людям, які потрапили у складні психологічні ситуації.

Я придумала творчі набори для створення фактурних картин, куди поклала свою авторську пасту та декілька видів високоякісних фарб, необхідні інструменти та докладні інструкції нанесення текстури. 

За допомогою Art Therapy Box новачок або досвідчений художник можуть з легкістю створити власні шедеври, а заодно відірватися від метушні зовнішнього світу і хоча б на якийсь час забути про життєві негаразди.