«“Благовіщення” Олександра Мурашка: сюжет і образ». Про нову книгу із серії видань NAMU

Національний художній музей України (NAMU) започаткував нову серію видань, до якої увійдуть тексти фахівців з історії мистецтва та суміжних галузей знань. Кожне видання знайомитиме читачів з одним важливим експонатом з колекції музею:  знаковим мистецьким твором чи архівними документами (серед них листування, мемуари та щоденники відомих українських митців).

Планують, що ця серія охопить різні періоди — від стародавнього мистецтва до сучасності. Тексти публікуватимуть двома мовами — українською та англійською.

Нещодавно вийшла з друку перша книга цієї серії — «“Благовіщення” Олександра Мурашка: сюжет і образ». Її авторка, Дар’я Добріян, працювала над дослідженням майже десять років:

  • вивчала архівні матеріали, 
  • розглядала багато ескізів та начерків до твору, 
  • послідовно відтворювала хід думок художника — від замислу до втілення ідеї. 

Монографія також розповідає про історію створення роботи, її стильові особливості та мистецькі паралелі із творами світового мистецтва.

Олександр Мурашко (1875–1919) — український митець XX століття, яскравий представник тогочасної інтелектуально-творчої еліти.

«Благовіщення» — одна із найвідоміших картин художника. В інтерпретації «Благовіщення» Мурашко відходить від усталеної іконографії, залишає декілька символічних деталей, за якими, власне, і можна ідентифікувати сюжет: біла лілія в руці архангела Гавриїла та червона нитка на плечах Діви Марії.

Мурашко створив переконливу та одну з найоригінальніших модерних версій «Благовіщення», що увібрала в себе елементи знайомого художникові побуту та української автентики, набула впізнаваних національних ознак.

З лютого 2024 року «Благовіщення» Олександра Мурашка експонується в європейських музеях у межах виставки «В епіцентрі бурі. Сецесія в Україні» (Відень, Братислава, Софія).

Придбати книгу можна в музейній крамниці Національного художнього музею, у його соцмережах — Facebook, Instagram, та на сторінці @mouraschko_oleksandr. Вартість видання — 300 грн.