“СПАДОК ТЕРЕЩЕНКІВ”: НА СУСПІЛЬНОМУ ВИЙДЕ СЕРІАЛ ПРО ІСТОРІЮ ВІДОМОЇ РОДИНИ МЕЦЕНАТІВ

28 червня 2022 р. о 22:00 в ефірі телеканалу Суспільне Культура вийдуть перші серії фільму про родину українських промисловців і меценатів — “Спадок Терещенків”. Фільм розповість про історію чотирьох поколінь родини та її внесок в економіку, освіту, культуру, розвиток технологій українських земель і Європи.

Родина Терещенків — старий козацький рід, що походить із Глухова. Його представники у другій половині ХІХ ст. стали фундаторами цукрової торгово-промислової компанії, однієї з найбільших в Російській імперії. Окрім промислової діяльності, Терещенки відомі благодійницькою діяльністю: “Прагнення до суспільної користі” із часом стало девізом їх родинного гербу. Терещенки також відомі мистецькими колекціями. Зібрані ними твори склали основу сучасних Музею мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків, Київського музею російського мистецтва, Національного музею “Київська картинна галерея”.

24 червня 2022 р. відбулася презентація фільму на благодійному передпоказі у київському кінотеатрі “Жовтень”. На прем’єрі був організований благодійний збір для Музейного кризового центру, спрямованого на фінансову, організаційну та людську підтримку регіональних музеїв і їхніх команд у воєнний час. Як стверджує Ольга Гончар, засновниця центру, благодійний збір був справді знаковим: кожен зміг таким чином особисто долучитися до справи Терещенків.

На презентації виступив один із нащадків роду — Мішель Терещенко, український і французький підприємець, який сьогодні відроджує в Україні льонарство. «Для мене це велика честь і задоволення, що молоді українці зараз бажають знімати фільм про історію Терещенків. Я дуже вдячний і вважаю, що це може бути правильно, тому що це приклад для наших олігархів, для наших спонсорів, які можуть допомогти. Я думаю, що українці, мабуть, роблять багато речей самі, але важливо, щоб були люди, які мають можливість допомогти, і допомагали», — зазначив він. Мішель Терещенко також став одним із героїв документальної стрічки.

Серед творців серіалу — головний редактор Суспільного Мовлення Юрій Макаров, продюсер Вячеслав Пономарьов, авторка Наталка Пономарів, режисер і відеограф Олександр Назаров. 

Спікерами фільму були запрошені Антон Дробович (голова Українського інституту національної пам’яті), Олег Магдич (старший науковий співробітник Національного музею Тараса Шевченка), Олександр Донік (заступник головного редактора “Українського історичного журналу”), Юрій Макаров (публіцист, документаліст).

Робота над серіалом розпочалася ще до повномасштабного вторгення РФ до України. На екранах фільм символічно з’явиться у День Конституції.