«Сонячні краєвиди, сонячні жінки» Миколи Глущенка

З 4 березня в «Хлібні» Національного заповідника «Софія Київська» відкривається виставка творів видатного українського живописця Миколи Глущенка з фондів Дирекції художніх виставок України «Сонячні краєвиди, сонячні жінки».

«Сонячні краєвиди, сонячні жінки — так мало в нас цього сонця, будь-ласка, дихайте ним…» , — це фрагмент з коротенького відгуку української письменниці Софії Яблонської про персональну виставку Глущенка у Львові 1934 року. Здавалося б, ця давня випадкова характеристика якнайкраще окреслює творче кредо митця, рису, що вирізняє його з-поміж усіх інших художників. На виставці представлено твори митця 1950-х – 1970-х років з фондової збірки Дирекції художніх виставок України.

Оцінюючи довгий творчий шлях Миколи Глущенка, можна беззаперечно що він був яскравим художником, своєрідною творчою індивідуальністю, що й спричиняє такий жвавий інтерес до його творчості з боку глядачів, колекціонерів, мистецтвознавців в Україні та закордоном. Цей інтерес супроводжував художника і в берлінський період (1919-1925 рр.), і у Франції (1925-1936 рр.), де він став одним з найпомітніших представників паризької школи Еколь де Парі, а потім і в Україні, куди він повернувся назавжди 1944 року.

Історія саме цієї колекції також є цікавою і показовою, як для розуміння творчої практики митця, так і природи його мистецтва загалом. Після смерті Глущенка в 1977 році у його майстерні виявили величезну кількість робіт. Більшість з них були передані українським музеям, певна кількість залишилась у Дирекції. Десятки картин, етюдів та незакінчених робіт красномовно свідчать про метод митця, а точніше — про абсолютну стихію творення, нескінчений творчий процес, в якому художник перебував безперервно. В одному з інтерв’ю на запитання «Що вас найбільше приваблює у вашій роботі?» Глущенко відповів: «Сама робота, процес творчості. Я повинен малювати кожного дня. Як дихати, ходити, мислити…»

Триватиме виставка «Сонячні краєвиди, сонячні жінки» до 24 квітня в «Хлібні» Національного заповідника «Софія Київська».

Джерело: Національний заповідник «Софія Київська»