В польському селі Слушкуві знайшли скарб із 6500 срібних монет та срібних злитків, фрагментів свинцю та золотих каблучок. Попередньо доктор Інституту археології та етнології Польської академії наук у Варшаві Адам Кенджерський припустив, що знайдені предмети можуть належати до періоду XI і XII століть, й зауважив, що це один із найінтригуючих скарбів Польщі.
Пошук археологів у цій місцевості був пов’язаний з публікацією монографії в Інституті археології та етнології Польської академії наук про найбільшу знахідку хрестових денаріїв незадовго до Другої світової війни. У листопаді археологи вирушили до Слушкува, аби сфотографувати місце знахідок, а за два дні виявили новий скарб – горщик, наповнений монетам, а серед них – дві золоті обручки та каблучки.


На одному з кілець виявили напис кирилицею, який перекладається: «Господи, допоможи своїй Рабі Марії». Його розшифрував професор Інституту археології та етнології Польської академії наук Адріан Юсупович, який спеціалізується на дослідженні руських пам’яток. Він припустив, що знайдені скарби, ймовірно, пов’язані з іменем дочки Володимира Великого Марією, можливо, були частиною її приданого.
«Ми знаємо, що в той час дружиною Болеслава Кшивоустого була русинська принцеса на ім’я Збислава. Згідно з літературою, її сестра Марія була одружена з польським воєводою Петром Влостовичем. Поширеною була думка, що Марія була дочкою Київського князя Святополка Ізяславича», – пояснив професор Адріан Юсупович.
Втім, після додаткового аналізу з’ясувалося, що коштовності зі Слушківської скарбниці датуються близько 1105 роком, тож каблучки можна зіставити з іменем княжни Марії Добронеги, дочки великого князя Київського Володимира Великого і дружини Казимира Реставратора.
Аби наблизитись до таємниці походження скарбів,фахівці Інституту археології та етнології Польської академії наук, планують продовжити польові дослідження місця знахідки.
Фото та джерело: Archeologia