До 30-річчя Незалежності України в Національному заповіднику «Софія Київська» відкрилась виставка «Раритети Української козацької держави – Гетьманщини XVII-XVIII століття». Проєкт, експонатами якого стали артефакти, що зберігаються в архівних та музейних закладах Королівства Швеції та України, розкриває окремі моменти життя Української держави часів правління гетьманів Івана Мазепи та Пилипа Орлика.
Головними експонатами виставки стали 8 унікальних історичних артефактів, пов’язані з іменами двох видатних українських гетьманів — Івана Мазепи (1639-1709) та його послідовника Пилипа Орлика (1672-1742). Вперше за 311 років з часу створення українці зможуть побачити латиномовний оригінал знаменитої Конституції Пилипа Орлика 1710 року, яка зберігається у Державному архіву Швеції та ніколи не демонструвалася за межами країни. Також зі Швеції до України прибула булава Івана Мазепи, яку успадкував Пилип Орлик. Цей гетьманський атрибут зберігається у Кабінеті раритетів єпархіальної бібліотеки міста Лінчопінг.
З українських архівних та музейних зібрань представлено – п’ять універсалів 1687–1702 років, виданих гетьманом Іваном Мазепою у Батурині, з Інституту рукопису Національної бібліотеки України ім. В. Вернадського, а також Клейнод гетьмана Івана Мазепи – Знак гідності Голови Української Держави з «Мистецького Арсеналу».
Докладнішу історію та цікаві факти про кожний представлений артефакт відвідувачі виставки можуть також дізнатися за посиланням QR-коду, що розміщений біля експонатів. Електронна екскурсія доступна українською, англійською, шведською мовами, а також мовою жестів.
Повна назва Конституції «Пакти і Конституція прав і вольностей Війська Запорізького». Вона має преамбулу, 16 статей та присягу гетьмана. Документ укладено 5 квітня 1710 року в Бендерах під час обрання Пилипа Орлика гетьманом. Від усієї старшини та козацтва Конституцію Орлика підписав кошовий отаман Кость Гордієнко. Вона мала бути ратифікована шведським королем Карлом XII, у разі його перемоги в Північній війні. Конституція була укладена у двох примірниках: староукраїнською та латинською мовами.
Латиномовна копія століття зберігається у Стокгольмі у Національному архіві Швеції (тека “Справи Козаччини”). До архіву документ потрапив після розкопок на сільськогосподарських угіддях. Його знайшли в глиняному горщику, згорнутим у сувій. Шведські учені припускають, що документ переписав Пилип Орлик для вручення дипломатам європейських держав. Україномовний оригінал Конституції зберігається в Москві у Російському державному архіві давніх актів.
Триватиме виставка «Раритети Української козацької держави – Гетьманщини XVII-XVIII століття» до 14 листопада в Національному заповіднику «Софія Київська».
Фото: з відкритих джерел