Українське кіно 2021: премії на міжнародних кінофестивалях та номінація на “Оскар”

Початок року виявився доволі успішним для українських кінематографістів на міжнародній арені. Відтак три українські стрічки: «Атлантида», «Земля блакитна, ніби апельсин» й «Анна» увійшли до довгого списку номінантів на премію Американської академії кіномистецтв «Оскар», ще п’ять нагород на двох престижних кінофестивалях США та Італії здобули спортивна драма «Пульс» й згадана вже короткометражка «Анна».

Отож «Атлантида» Валентина Васяновича до списку претендентів на здобуття 93-ї премії «Оскар» увійшла у категорії «Найкращий міжнародний художній фільм». Стрічка розповідає про життя Донбасу у 2025 році після майбутньої перемоги України у війні з Росією та повернення окупованих територій. Зйомки проходили в Маріуполі з січня по березень 2018 року. Головні ролі у фільмі виконали непрофесійні актори — ветерани АТО, волонтери, солдати ЗСУ. Світова прем’єра стрічки відбулася на Венеціанському кінофестивалі, де картина здобула історичну для України перемогу – головний приз в другій за значимістю конкурсній програмі «Горизонти».

Кадр з фільму “Атлантида”

До категорії «Найкращий повнометражний документальний фільм» потрапила картина режисерки та письменниці Ірини Цілік «Земля блакитна, Ніби апельсин». Стрічка про мати-одиначку, яка виховує чотирьох дітей в так званій «червоній зоні» Донбасу, де шостий рік поспіль тривають військові дії, стала справжньою документальною сенсацією минулого року. Її світова прем’єра відбулася на кінофестивалі «Санденс», де фільм здобув Премію за найкращу режисуру документального фільму. Європейська прем’єра картини пройшла на 70-у Берлінському кінофестивалі в рамках програми Generation 14Plus. Крім того, стрічка здобула численні нагороди інших європейських та американських фестивалів.

Короткі списки премії «Оскар» буде оголошено 9 лютого. До них увійде по 15 фільмів у кожній категорії. Нині у «Атлантиди» 92 конкуренти, а у «Землі Блакитної, Ніби апельсин» – 237. Церемонія вручення нагороди пройде 25 квітня в Лос-Анджелесі.

Одразу дві нагороди: за «найкращий фільм» та «найкращий режисер» на кінофестивалі Flathead Lake International Cinemafest в Полсоні (США) отримав фільм Сергія Чеботаренка «Пульс». Сюжет спортивної драми заснований на реальній історії української легкоатлетки, заслуженої майстра спорту України, паралімпійської чемпіонки 2008 року, п’ятикратної срібної та бронзової призерки ігор 2012 та 2016 років – Оксани Ботурчук.

Юна спортсменка живе в маленькому містечку і мріє потрапити на Олімпіаду. Її кар’єра тільки починається, але раптом дівчина потрапляє в автомобільну аварію й отримує важкі травми, практично втрачає зір. Здається, це не залишає шансів не тільки на кар’єру в спорті, а й на нормальне життя загалом. Але крок за кроком, за підтримки рідних, друзів та тренера Оксана рухається до своєї мрії, долає перешкоди, аби перемогти на Паралімпійських іграх.

Наталія Бабенко та Станіслав Боклан

Роль паралімпійської чемпіонки та її тренера виконали Наталія Бабенко та Станіслав Боклан, також у фільмі знялися Наталія Доля, Олександр Кобзар, Лілія Ребрик, Ахтем Сеітаблаєв та інші.

Загалом на американському кінофестивалі «Пульс» було представлено одразу у чотирьох категоріях, серед яких також «найкраща акторка» (Наталія Бабенко) та «найкращий актор» (Станіслав Боклан). Прем’єра фільму в Україні була запланована на 19 березня 2020 року, проте через пандемію її перенесено на весну 2021 року.

Цілих три нагороди на незалежному фестивалі Via dei Corti в Італії отримав короткометражний фільм спільного виробництва України, Великобританії та Ізраїлю «Анна». Стрічка перемогла у номінаціях «Найкращий фільм», «Найкраща актриса» та «Найкращий монтаж». Зрежисований ізраїльським режисером Декелем Беренсоном фільм розповідає про матір-одиначку, що відправилася на вечірку завдяки оголошенню по радіо.

За сюжетом, Анна – одинока мати середнього віку. Вона живе у невеликому промисловому місті на охопленому війною сході України. Анна працює на м’ясопереробному комбінаті, мешкає в старій занедбаній квартирі та мріє про краще життя для себе і своєї 16-річної доньки. Головна героїня відчайдушно прагне змін. По радіо їй трапляється реклама вечірки, яку влаштовують для іноземців, що подорожують у пошуках кохання. Анна вирішує скористатися нагодою й вирушає на вечірку, де несподівано зустрічає свою неповнолітню дочку…

Прем’єра фільму відбулась на 72-му Каннському кінофестивалі, де стрічку було номіновано на Palme d’Or – Best Short Film. Також картина увійшла до шортлиста BAFTA й став переможцем Best British Short на 22-му British Independent Film Awards. Також фільм увійшов до програми Національного конкурсу 48-го Київського міжнародного кінофестивалю «Молодість» та номінований на Четверту Національну кінопремію «Золота Дзиґа».

До  слова, короткометражний фільм «Анна» також має шанси опинитися серед номінантів на премію «Оскар».

Фото: Нове українське кіно

Джерело: за матеріалами Суспільне Культура та Нове українське кіно