У мережі з’явився ресурс зі 160000 оцифрованих манускриптів

Редакція видання Open Culture зібрала значну добірку ресурсів зі 160 тисячами оцифрованих середньовічних манускриптів. Більшість з них можна вільно скачувати, розглядати в деталях й використовувати в дослідницьких цілях.

Найбільше манускриптів – 160 тисяч – зберігає проект Bibliotheca Philadelphiensis, який об’єднав 15 філадельфійських бібліотек. Тут можна знайти документи західноєвропейських країн про математику, алхімію, астрономію або, наприклад, скани родоводів, накази, листування, начерки та малюнки. Іще 3000 манускриптів – в онлайн-архіві Палатинської бібліотеки, «матері середньовічних бібліотек». Тут зберігаються рукописи з трактатами з філософії, філології, астрономії, медицині.

Трохи менше – 800 текстів – можна знайти на сайті проєкту Національної бібліотеки Франції і Британської бібліотеки.  Приблизно стільки ж середньовічних рукописів містить проєкт Кембриджського і Гейдельберзького університетів. Окремо видання наводить список рідкісних середньовічних рукописів, чиї оцифровані копії також можна знайти онлайн.

Келлська книга – найбільш значний твір середньовічного ірландського мистецтва. Книга датується приблизно 800 роком і містить чотири Євангелія  латинською мовою, вступ і тлумачення, прикрашені кольоровими візерунками і мініатюрами.

Гігантський кодекс ( «Диявольська Біблія) – найбільша за розмірами і обсягом рукописна книга в західноєвропейській книжкової традиції. Манускрипт датується початком XIII століття. Швидше за все, його написав один чоловік, на що йому було потрібно від 20 до 30 років. Друга назва книга отримала через легенди: відповідно до неї переписувач закінчив рукопис всього за ніч, закликавши на допомогу самого диявола.

Абердинський бестіарій – знаменитий збірник зоологічних статей, складений приблизно в XII столітті. Його варто погортати хоча б заради ілюстрацій!

Фото: Open Culture

Джерело: НОЖ