Про мистецькі зібрання відомих київських лікарів ХІХ-ХХ століть – подкаст

Автором нового подкасту, присвяченого темі випуску журналу «Антиквар» #120: MEDICINA NOBILISSIMA, стала кандидатка історичних наук, постійна авторка журналу  Дар’я Добріян.

В подкасті дослідниця розповідає про приватні мистецькі зібрання відомих київських лікарів ХІХ-ХХ століть, зокрема, Миколи Стражеска, Григорія Квятковського, Антона Собкевича та Давида Сігалова. Водночас авторка розмірковує над ймовірними способами формування цих колекцій й відзначає, що не всі вони є цілісними та першокласними. Хоча інколи все ж трапляються справжні шедеври.

Дар’я Добріян
Слухати подкаст

Історія Києва знає багатьох медиків, чиєю пристрастю було збирання творів мистецтва. Нерідко на шлях колекціонування вони ставали завдяки подарункам вдячних пацієнтів, але зазвичай такі зібрання не набували цілісного характеру, виконуючи суто «інтер’єрні» функції. Утім, існувало декілька колекцій, беззаперечний художній рівень яких дозволяв порівнювати їх із музейними.

Приміром, у колекції Миколи Стражеска деякий час знаходилась першокласна картина Миколи Пимоненка «Квіткарка», а його колега Григорій Квятковський станом на 1920 рік зібрав близько 700 творів мистецтва, здебільшого художників «Срібної доби».

Втім, зібрання згаданих лікарів-колекціонерів досі мало досліджені, а приватне колекціонування загалом залишається доволі «інтимною» справою. Тож, якщо якісь окремі предмети і потрапляють до наукового обігу, то лише з волі власника, який дозволяє їх вивчати, або надає речі для тимчасових виставок.

Найвідомішою та найбільш вивченою нині є колекція Давида Сігалова, яка після його смерті у 1985 році була передана до Національного музею «Київська картинна галерея». Хоча окремого каталогу цієї колекції поки що також не створено.