Оригінал Конституції Пилипа Орлика представлять у Софії Київській

Вперше за 311 років в Україну зі Швеції привезуть оригінал латиномовної Конституції Пилипа Орлика (1710). Зробити це планують до Дня Незалежності, експонуватиметься документ в заповіднику «Софія Київська». Інформацію про це оприлюднив на своїй фейсбук-сторінці міністр закордонних справ Дмитро Кулеба.

Посадовець зазначив, що переговори щодо тимчасового експонування документа, були вкрай складними. «Нам пропонували копію, але ми хотіли лише оригінал, який ніколи не був в Україні. І тому я особливо вдячний Швеції за вияв справжньої солідарності з Україною та взаємної готовності надалі розвивати тисячолітні зв’язки між нашими народами», – додав він.

За словами міністра, Конституція Орлика буде не єдиним шведським експонатом – Лінчопінгська міська бібліотека погодилася надати для тимчасового експонування в Україні Гетьманську булаву, яка, за легендою, після гетьмана Івана Мазепи належала гетьману Пилипу Орлику.

Який термін пам’ятки перебуватимуть в Україні, не уточнюється.

Конституція Пилипа Орлика була ухвалена на козацькій раді в місті Бендери в квітні 1710 року. Тоді це була територія Османської імперії. Козаки та старшини опинилися там після невдалої для них Полтавської битви.

Повна назва Конституції «Пакти і Конституція прав і вольностей Війська Запорізького». Вона має преамбулу, 16 статей та присягу гетьмана. Конституція була укладена у двох примірниках: староукраїнською та латинською мовами. Латинська версія документу зберігається в Національному архіві Швеції, примірник староукраїнською – в Москві.

Фото та джерело: Радіосвобода