Колірні експерименти Стефана Мадяра

В Івано-Франківську в Музеї мистецтв Прикарпаття діє виставка відомого на міжнародному рівні кольорознавця, українсько-угорського художника Стефана Мадяра. Митець створює кольородинамічні середовища, які гармонізують психоемоційний стан людини у звичних та екстремальних умовах й вважає, що кольором можна лікувати. Виставка вже побувала в багатьох країнах світу й нині мандрує музеями України.

За майже 50 років творчої діяльності художник Стефан-Арпад Мадяр працював в різних жанрах образотворчого мистецтва, експериментував з різними матеріалами, oфoрмив пoнад 100 книг. Проте головною темою життя стали науково-практичні дослідження в галузі кольородинаміки. Стефан Мадяр – автор теорії «Біоколор». В основі якого – методика впливу кольором, лікування кольором, біорегуляції кольором, психофізіологічної адаптації за допомогою кольору в ході сенсорного відчуття і сприйняття електромагнітних хвиль різної довжини та інтенсивності.

Теорію «Біоколор» Стефана Мадяра у своїй практиці застосовують психотерапевти багатьох країн світу, в Україні  проєкт художника-науковця з 2006 року офіційно затверджений Міністерством охорони здоров’я як терапевтична методика для реабілітації людей у стресовому та післястресовому стані.

Стефан-Арпад Мадяр переконує, що кольором можна передати зміст пісні, вірша. У кожній картині-таблиці – в залежності від художнього завдання – створена своя домінанта колірних співвідношень. Саме ці ключові гармонійні колірні співвідношення породжують колірний чуттєвий імпульс, стають відображенням миттєвого енергетичного посилу. На виставці, зокрема, представлені, відображені Стефаном Мадяром на полотні вірші Ліни Костенко, Сергія Жадана, а також презентовано «Колірний образ вірша Грицька Чубая «Осінь».


Стефан-Арпад Мадяр народився в місті Чоп на Закарпатті. У 1979 році закінчив Український поліграфічний інститут ім. І. Федорова, секція графіки. Його вчителями були художник Валерій Ламах і художник-теоретик кольору Флоріан Юр’єв. Після закінчення навчання працював старшим художником-реставратором по металу в Музеї історичних коштовностей у Києво-Печерській Лаврі. З 1991 по 2005 роки головний художник «Поліграфкниги». Оформив численну кількість друкованих видань, за які неодноразово отримував дипломи всесоюзних та національних виставок книжкового мистецтва, також розробив серію художніх плакатів для Міністерства культури України.
Докторант кафедри колородинаміки Будапештського політеху. Засновник благодійної організації «Тріумф серця» та співзасновник Міжнародної громадської академії «Модус Колоріс».
Відзначений українським орденом «За заслуги» ІІІ ступеня та угорським Срібним Хрестом «За заслуги». Член Національної спілки художників України. З 1993 року член Всесвітньої асоціації фахівців з кольору (АІС).

Фото: Угорський культурно-освітній центр / Музей мистецтв Прикарпаття
Джерело: ВЕЖА / Київський клуб колекціонерів