“Код Ступки” до 80-річчя з дня народження

В Національному музеї Тараса Шевченка до 10 вересня триватиме виставка “Код Ступки”, на якій представлена унікальна колекція портретів, костюмів та афіш, пов’язаних з легендарним українським актором. Проєкт приурочено до 80-річчя з дня народження Народного артиста України Богдана Ступки, що відзначали 27 серпня.

Експозиція виставки “Код Ступки” розгорнулась одразу у кількох залах Національного музею Тараса Шевченка. Відтак, в одній розташувались різностильові портрети Богдана Сильвестровича, створені видатними художниками України. Зокрема, Владиславом Шерешевським, Ольгою Петровою, сценографом й живописцем Андрієм Александровичем-Дочевським та Михайлом Химичем.

Іван Марчук, портрет Богдана Ступки, 1971 рік.

Серед портретів Богдана Ступки – також нещодавно знайдена у фондах Національного художнього музею робота Івана Марчука. Як розповіла Суспільному одна з ініціаторів виставки, голова Благодійного фонду Богдана Ступки Ірина Батько-Ступка, її автор подарував акторові ще у 1971 році, коли знімали фільм “Осяяння”. Богдан Сильвестрович грав вірусолога, який шукав протидію раку на той час.  У стрічці є одна зі сцен, де герой Ступки заходить в галерею-майстерню до товариша. Там були роботи Івана Марчука. І одна з них – його портрет. На наступний день після зйомок Богдан Сильвестрович мав забрати свій портрет додому. Але не знайшов транспорту для перевезення полотна, а через день цієї роботи вже не було. Відомо, що кілька років тому Національний художній музей викупив цю картину у невідомої  жінки.

Крім цього, на виставці представлено фотопроєкт Актор №1 та книга-альбом «Я – Богдан», упорядком якої стала Ірина Батько-Ступка. До збірки увійшли 40 театральних та кінообразів Богдана Ступки, втілені у графіці видатним художником Сергієм Якутовичем. Альбом можна придбати в музеї. Поруч демонструється лист, написаний рукою Якутовича, що брав участь у зйомках “Тараса Бульби”. 

Також в експозиції виставки “Код Ступки” представлена колекція кіно-театральних афіш та костюмів знакових робіт із творчого доробку митця. Зокрема, є афіші зі Львівського періоду Богдана Ступки, коли він був ще тільки студійцем Львівського драматичного театру імені Марії Заньковецької. Також зі Львова передали його перший костюм костюм з вистави “Фауст”, в якій майбутній легенді сцени дісталась роль третього плану. Цікаво, що багато років потому в Національному академічному театрі ім. Івана Франка Богдан Сильвестрович завершить акторську кар’єру ролями Фауста/Мефістофеля у виставі “Легенда про Фауста”. Представлено на виставці й костюми з вистав “Тев’є-Тевель”, “Енеїда”, “Украдене щастя”. 

Триватиме виставка “Код Ступки” до 10 вересня в Національному музеї Тараса Шевченка (бульвар Тараса Шевченка, 12). 

Крім цього, до  80-річчя з дня народження Богдана Ступки було відкрито горельєф актора на будинку (вулиця Марії Заньковецької, 1/3), де він багато років прожив. Автор роботи – скульптор Микола Зноба. Як пояснила Ірина Батько-Ступка, художник якнайкраще втілив характер Богдана Сильвестровича. Особливо його манеру вітатися з перехожими, знімаючи капелюха. Вона зізналась, що хоч від дому до театру було 3-5 хвилин ходу, Богдан Ступка йшов завжди цілу годину, адже зустрічав людей, розмовлявз ними й завжди знімав капелюха, коли вітався. 

Побачити капелюхи Богдана Сильвестровича, в свою чергу, можна в фойє Національного академічного театру ім. Івана Франка.

Фото: з відкритих джерел