Київський Златоуст

У заповіднику «Софія Київська» проходить виставка, присвячена Іоанну Леванді, одному з найталановитіших українських проповідників кінця XVIII – початку XIX ст., названому сучасниками  «Київським Златоустом».

У заповіднику «Софія Київська» проходить виставка, присвячена Іоанну Леванді, одному з найталановитіших українських проповідників кінця XVIII – початку XIX ст., названому сучасниками  «Київським Златоустом». У цьому році минає 200 років від дня його смерті.

Іоанн Леванда став першим протоієреєм Софіївського кафедрального собору і похований у Софійському соборі під південною стіною патронального Іоанно-Предтечинського приділу, біля Царських врат.

Син бідного київського шевця Василя Сікачки отримав своє нове прізвище у Київській академії. За однією з легенд це прізвище йому подарував ректор академії Самуїл Миславський на знак того, що його красномовство так само приємне, як і пахощі квітки, корисної до того ж у лікарській справі.

Сучасники Леванди однією із причин успіху його проповідей називали щире натхнення, з яким він їх промовляв. І деякі його сентенції залишаються актуальними і сьогодні. Київський Златоуст вчив своїх духовних чад не тікати від світу, а миритися з його недосконалостями, і головне – робити свою справу і терпляче переносити всілякі незгоди, бо «світу для нас у нові форми не переллють».

Джерело: НЗСК