Келії Братського монастиря у Києві — реставрація чи реконструкція

Національний університет «Києво-Могилянська академія» нещодавно почав ремонтувати Келії Братського монастиря. Тепер ця будівля є одним із корпусів «Києво-Могилянської академії» (адреса — вул. Сковороди, 2, корп. 10), і їй справді потрібна реставрація.

Ця 200-річна будівля — пам’ятка національного значення, адже колись Братський монастир був політичним, інтелектуальним та культурним центром Києва. Для ремонту адміністрація використовує власні, позабюджетні кошти (про це написала у дописі на Facebook мистецтвознавиця Ольга Балашова). Проте активісти спільноти «Спадщина» звернули увагу, що академія проводить не реставрацію, а реконструкцію пам’ятки, при цьому руйнує історичні артефакти, які можна і потрібно берегти.

Зокрема, в проєкті заплановані:

  • розбирання перегородок на 1-му поверсі в галереї та прилеглих приміщеннях,
  • розбирання перегородок на 2-му поверсі та заміна їх на нові, полегшеної конструкції, в місцях, які потрібні для навчального процесу,
  • влаштування додаткової сходової клітини,
  • демонтаж дерев’яного перекриття над 1-м та 2-м поверхами,
  • повна заміна кроквяної системи даху з улаштуванням вікон для виходу на покрівлю.

Детальніше про це — у коментарі  «Спадщини».

Після протестів та звернень активістів до влади, роботи в Келіях Братського монастиря призупинили. Проте, що далі буде з цим приміщенням, чи вдасться знайти рішення, яке б вберегло культурну спадщину і повернуло її до життя, — наразі невідомо.

Завтра, 12.12. 2023, о 10:30 відбудеться брифінг щодо руйнування Братських келій. Активісти запрошують до дискусії усіх охочих.

Адреса: м. Київ, вул. Хрещатик, 2 (Український кризовий медіа центр).