Почути те, як міг би звучати Тарас Шевченко відтепер може кожен на власні вуха! Науковці створили творчу репродукцію голосу українського поета і художника. Про це повідомило креативне агентство Tabasco на своїй сторінці в Facebook. Робота над проєктом тривала майже рік, у ньому було задіяно понад 150 осіб, зокрема, програмісти, дизайнери, історики, шевченкознавці та інші.
Як відомо, Тарас Шевченко помер у 1861 році, а записувати звуки людство навчилося лише у 1877-му. Тому учасникам проєкту довелося синтезувати голос поета лише покладаючись на сучасні технології з відновлення антропометричних даних. Відповідний метод дозволяє дослідити людський організм за допомогою його расових, етнічних, статевих та інших особливостей. До того ж, дослідники використали посмертну маску Шевченка, на основі якої створили 3D-модель голови поета.
В межах розробленої методології було відібрано 108 кандидатів з різних регіонів України, які відповідали параметрам антропологічних даних Тараса Григоровича. Водночас упродовж місяця група Шевченкознавців шукала в архівах корисну інформацію, спогади сучасників, дані про його зовнішність, голос… Окрім фізіології, голос залежить також від звичок, способу життя та перенесених хвороб. Відтак з урахуванням цієї інформації зі 108 кандидатів нейромережа обрала 26 найбільш репрезентативних, а згодом багатофакторна модель обрала трьох фінальних кандидатів.
Фото та джерело: Tabasco